Z czego musimy się spowiadać? Tego nie musisz mówić księdzu!

Spowiedź jest bardzo ważnym sakramentem w kościele katolickim. Jest to czynność, która oczyszcza duszę i pozwala osobie wierzącej na przystąpienie do komunii świętej. Daje również poczucie wewnętrznego spokoju. Z czego musimy się spowiadać?

Przystępując do tego sakramentu warto przygotować się do niego. Bowiem nie wszystkie uczynki są grzechem, a idąc do konfesjonału nie chodzi o to, aby wyznać wszystko to, co ślina na język przyniesie.

Co powinno się wyznać podczas spowiedzi?

Podczas spowiedzi wierny powinien wymienić wszystkie grzechy śmiertelne, które popełnił od ostatniego sakramentu, a także wskazać ich liczbę.

ZOBACZ TAKŻE: Ten błąd rodziców może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych u dzieci!

W adhortacji „Reconciliatio et paenitentia” Jan Paweł II podkreśla, że grzech śmiertelny odnosi się do poważnej materii i jest popełniony z pełną świadomością oraz całkowitą zgodą.

Powaga materii jest określona przez dziesięć przykazań.

Jeśli na sumieniu nie nosimy grzechu ciężkiego, w takim przypadku nie powinniśmy rezygnować z przystąpienia do sakramentu pokuty, ponieważ nawet drobniejsze przewinienia mogą być okazją do duchowego wzrostu i odnowy.

Z czego zatem się spowiadać?

Wiele osób ma z tym problem. Dlatego pomocny w tej kwestii może być rachunek sumienia i skrupulatne przemyślenie tej kwestii, niż wymyślanie grzechów.

Zaczyna swoje utarte wymyślanie grzechów(...). Ale gdyby zapytać w spowiedzi, kiedy to było: „Nie pamiętam dokładnie, ale musiało to być kiedyś – opowiada ojciec Remigiusz Recław SJ

Kapłan zauważa, że taka sytuacja wskazuje na to, że człowiek pozostaje w zgodzie z obowiązującym prawem. Jednak skupianie się jedynie na dosłownym przestrzeganiu przepisów nie prowadzi do duchowego wzrostu.

Zamiast tego, warto zwrócić uwagę na „coś więcej” – czyli na miłość.

Zamiast pytać tylko o to, czy przestrzegaliśmy przykazań, warto zastanowić się, jak wyglądały nasze relacje z innymi:

  • czy byliśmy cierpliwi,

  • czy okazywaliśmy dobroć,

  • czy potrafiliśmy ustąpić w trudnych sytuacjach, jak np. podczas kłótni małżeńskiej.

To przejście z formalnego podejścia do prawdziwego miłosierdzia.

Zdjęcie Z czego musimy się spowiadać? Tego nie musisz mówić księdzu! #1

Czego nie musimy wyznawać w konfesjonale?

Podczas spowiedzi warto skupić się na tym, co rzeczywiście jest grzechem, aby sakrament ten był owocny i skuteczny. Istnieją jednak pewne kwestie, które nie wymagają wspominania lub mogą niepotrzebnie rozpraszać uwagę. Oto przykłady tego, czego nie trzeba, a czasem nawet nie powinno się omawiać podczas spowiedzi:

  • Dobre uczynki, takie jak pomoc innym czy regularne uczestnictwo w mszach – spowiedź służy wyznaniu grzechów, a nie naszych pozytywnych działań.

  • Problemy z innymi osobami – nie warto opowiadać o problemach, które wynikają z działań innych ludzi.

  • Rozproszenie na modlitwie – chwilowe utraty koncentracji podczas modlitwy lub mszy nie są grzechem.

  • Grzechy, które już zostały odpuszczone – jeśli zostały wyznane i rozgrzeszone w poprzednich spowiedziach, nie trzeba ich powtarzać.

  • Grzechy innych ludzi – nie ma potrzeby opowiadać o cudzych występkach, jeśli nie dotykają bezpośrednio naszego życia.

  • Treść snów – nie odpowiadamy za to, co dzieje się we śnie, ponieważ grzechy są świadome i dobrowolne.

  • Nieumyślne błędy – jeśli przypadkowo popełniliśmy coś niewłaściwego, na przykład zapomnieliśmy o niedzielnej mszy, nie jest to grzechem.

  • Brak uczestnictwa w mszy z powodu choroby – jeśli nie mogliśmy wziąć udziału z powodu niezależnych przyczyn, jak choroba, to nie stanowi grzechu.

  • Emocje – same uczucia, takie jak złość czy smutek, nie są grzechami. Dopiero nasze czyny mogą mieć taki charakter.

  • Grzechy przodków – odpowiedzialność moralna dotyczy tylko naszych własnych wyborów.

  • Trudne sytuacje życiowe – o nich lepiej porozmawiać z bliskimi lub terapeutą, niż wyznawać podczas spowiedzi.

  • Spożywanie alkoholu przez dorosłych – samo w sobie nie jest grzechem, chyba że prowadzi do nadużycia lub złych decyzji.

Warto podczas spowiedzi skoncentrować się na tym, co rzeczywiście wymaga przebaczenia, unikając rozpraszania uwagi nieistotnymi szczegółami.

Źródło zdjęć: Canva

Udostępnij: