Najnowsze badania przynoszą niepokojące informacje na temat błędów popełnianych przez rodziców, które mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla ich dzieci. Szczególnie istotny jest wpływ tych działań na rozwój mózgu dziecka.
- Emocje wpływają nie tylko na samopoczucie
- Zaskakujące wyniki badań
- Co ma wpływ na mózg dziecka?
- Badania przeprowadzone na płodach okazały się szokujące
Od dawna wiadomo, że konflikty w rodzinie mają wpływ na rozwój dziecka. Nowe badania wskazują, że te napięcia mogą również oddziaływać na jego mózg. Naukowcy zwracają uwagę, że kłótnie nie tylko obniżają nastrój, ale mogą prowadzić do rzeczywistych zmian w strukturze mózgu. Co zaskakujące, to nie same spory są najgroźniejsze dla rozwijającego się umysłu dziecka.
Emocje wpływają nie tylko na samopoczucie
Naukowcy z Uniwersity of Vermon poddali badaniom dzieci, które pochodziły z rodzin, w których stosunkowo często dochodziło do kłótni między rodzicami. Dzieci te zostały wybrane za pomocą wywiadów, które zostały przeprowadzone z ich matkami.
ZOBACZ TAKŻE: Pilny komunikat GIF! Ten popularny lek został wycofany z obiegu!
Podczas badania przedstawiano dzieciom różne nastroje i emocje takie jak, złość, zadowolenie, naturalność, i podczas tej prezentacji monitorowano, jak zachowuje się ich mózg.
Zaskakujące wyniki badań
Wyniki badań wykazały, że dzieci z rodzin, w których często dochodziło do konfliktów, charakteryzowały się wyższą aktywnością mózgu podczas sytuacji związanych z złością i napięciem.
Co więcej, ich aktywność mózgowa wzrastała także, gdy prezentowano im obrazki przedstawiające szczęśliwe pary, a następnie pytano, które z nich mogłyby znajdować się w konflikcie.
Jak wywnioskowano na podstawie tego doświadczenia, mózgi dzieci, które przebywają w rodzinach, w których dochodzi do napięć, są cały czas w gotowości na wystąpienie konfliktu, a samo oczekiwanie, że do niego dojdzie potęguje aktywność struktur mózgowych.
Mózgi dzieci są jakby przygotowane do wczesnego rozpoznawania zapowiadającego się konfliktu między rodzicami.
Wyniki tych badań ukazały się w czasopiśmie "Journal of Family Psychology".
Co ma wpływ na mózg dziecka?
Mózg dziecka zaczyna się kształtować już w okresie płodowym, co oznacza, że można wpływać na jego strukturę jeszcze przed narodzinami. W szczególności to matka odgrywa kluczową rolę w tym, co dziecko otrzymuje w tym czasie.
Jak informują naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu, alkohol jest szczególnie niebezpieczny w tym okresie. Nawet jego śladowe ilości mogą poważnie uszkadzać rozwijający się mózg dziecka.
Niestety wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z wpływu alkoholu na płód - mówił dr Patric Kienast z Katedry Obrazowania Biomedycznego Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu
Stąd jak stwierdził sam Kienast tak ważna jest społeczna świadomość tego problemu oraz odpowiednia edukacja w tej tematyce.
Dlatego naszym obowiązkiem jest nie tylko prowadzenie badań, ale także aktywne edukowanie społeczeństwa na temat wpływu tej używki na płód - dodał podczas corocznej konferencji Radiological Society of North America
Badania przeprowadzone na płodach okazały się szokujące
Naukowcy, aby potwierdzić prawdziwość swoich poglądów, ukazali wyniki badań, jakie zostały przeprowadzone na 24 płodach, których matki sięgały po alkohol w trakcie ciąży.
Jak się okazało na badaniach MRI wykonanych między 22. a 36. tygodniem ciąży odnotowano niższy wynik dojrzałości płodu. Ale to nie to jest najbardziej niepokojące.
Największy niepokój wzbudziły wyniki ukazujące ogromny wpływ alkoholu na rozwój mowy u dziecka.
Największe zmiany odkryliśmy w obszarze skroniowym mózgu, w tym w bruździe górnej - opowiada dr Kasprian
Dodaje dalej:
A wiadomo, że ten region ma ogromny wpływ na rozwój mowy u dzieci
Jak wykazano dawka spożytego alkoholu nie miała znaczenia.
Siedemnaście z 24 badanych przez nas matek piło alkohol stosunkowo rzadko, a średnie spożycie w grupie badawczej wynosiło mniej niż jeden drink tygodniowo - wyjaśnia dr Kienast
Dodał również:
I nawet przy takich ilościach ilości byliśmy w stanie wykryć znaczące zmiany w mózgach płodów na podstawie prenatalnego rezonansu magnetycznego – podkreślił dr
Źródło zdjęć: Canva