Poznaj różnicę między prawdziwą, pełną pasji i namiętności miłością, a toksycznym, wyniszczającym uczuciem. Kiedy miłość staje się toksyczna? Jak odróżnić zdrowy związek od szkodliwego?

Różnice między prawdziwą miłością, a toksyczną relacją:

Potrzeby

  • W prawdziwej miłości potrzeby i pragnienia drugiej osoby są zawsze na pierwszym miejscu. Wasz związek opiera się chęci dawania, bez oczekiwania niczego w zamian. Wiesz, że zawsze możesz liczyć na drugą osobę, ona zawsze przy Tobie będzie.

  • W toksycznej relacji nie dajesz niczego bez oczekiwania rewanż. Stawiasz siebie na pierwszym miejscu, nie liczysz się z partnerem, jego uczuciami i potrzebami.

Rozmowy

  • W prawdziwej miłości potraficie ze sobą rozmawiać i słuchacie się nawzajem. Jeśli dochodzi do sporów i kłótni, staracie się rozwiązać je konstruktywnie, bez krzyków, wyzwisk i awantur. Szczere i otwarte rozmowy oraz wspólne poszukiwani kompromisu, to wasz styl komunikacji.

  • W toksycznej miłości nie liczycie się ze zdaniem i opinią partnera. Często wybuchają między Wami kłótnie i awantury. Towarzyszą im krzyki, groźby, manipulacje, a nawet przemoc.

Akceptacja

  • W związku opartym na prawdziwej miłości akceptujecie partnera, takim jaki jest i nie próbujecie na siłę go zmieniać. Szanujecie się nawzajem i okazujecie to sobie każdego dnia.

  • W toksycznej relacji brakuje akceptacji dla drugiej osoby. Próbujecie na siłę zmienić partnera, ponieważ nie odpowiada Waszym wyobrażeniom. Przeszkadza Wam jego charakter, zachowanie, przyzwyczajenia i nawyki. Chcecie go wychować i przemienić w kogoś zupełnie innego.

Wolność

  • W prawdziwej miłości masz prawo do wyrażania swojego zdania, pielęgnowania swoich pasji i zainteresowań. Możesz spotykać się ze znajomymi i budować przyjacielskie relacje z innymi, bez obaw, że to rozzłości Twojego partnera.

  • W toksycznej miłości jesteś uzależniony od swojego partnera. Nie możesz decydować o sobie, ani robić tego, na co masz ochotę, bez pytania o zgodę. Nie masz prawa do odrobiny wolności i niezależności w związku. Nieustannie musisz się tłumaczyć i spowiadać.

Zaufanie

  • W zdrowym związku zaufanie to podstawa. Wierzysz partnerowi i ufasz mu, bez potrzeby nieustannego sprawdzania i kontrolowania. Mówicie sobie prawdę i nie okłamujecie się. Nie macie przed sobą tajemnic i sekretów.

  • W toksycznej relacji nie ma zaufania, jest za to przesadna kontrola, ciągłe sprawdzania, zasypywanie pytaniami i oskarżeniami. Partner jest nieufny, podejrzliwy i zaborczy. Osacza Cię i trzyma w złotej klatce.
Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img