„Złamane serce” to potoczna nazwa określająca szereg uczuć towarzyszących nam po rozstaniu. Negatywne emocje mogą dotyczyć strefy psychicznej/emocjonalnej, a nawet fizycznej.

Złamane serce goi się bardzo długo. Istotnym czynnikiem jest czas- nie leczy on ran, jak zwykło się mówić. Jest natomiast naszym sojusznikiem. Ważna jest także nasza dyscyplina i postawa.

Psychologowie uważają, że cierpienie człowieka po rozstaniu można porównać do żałoby. Emocje nam towarzyszące to przygnębienie, smutek, rozżalenie. Często dochodzi nawet do spadku odporności. Piętrzące się negatywne odczucia prowadzą niejednokrotnie do depresji.

Rozstanie wpływa także na pracę naszego mózgu - słabną jego zdolności analityczne, jesteśmy roztargnieni, nasza praca może być nieefektywna.

Jak żyć ze „złamanym sercem”?

  • Nie idealizuj – psychoterapeuci zalecają wypisywanie negatywnych wspomnień z relacji oraz wad partnera. Mózg po rozstaniu będzie bowiem podsyłał nam pozytywne skojarzenia, które wywołają w nas tęsknotę i żal. Odczytanie notatek pomoże nam uwolnić się od napływającej nostalgii. Zaleca się również napisanie „listu pożegnalnego”. Może być on sposobem na wyrzucenie żalu bez konieczności konfrontacji. Zachowaj list dla siebie.

 

  • Nie wspominaj, unikaj kontaktu z byłym partnerem- unikaj przebywania w tych samych miejscach. Nie doprowadzaj do przypadkowych spotkań. Ogranicz kontakty do minimum. Wspominanie partnera może tylko wydłużać zabliźnianie się ran po rozstaniu. Odcięcie się od przeszłości to jedyny sposób, aby rozpocząć nowy etap w życiu. Wspomnienia można analizować jedynie w kontekście wyciągania wniosków na przyszłość.

 

  • Nie hamuj emocji – pozwól sobie na wyrzucenie negatywnych emocji. Płacz, krzyk pomoże Ci oczyścić umysł.

 

  • Wypełnij pustkę – po zakończonej relacji musisz znaleźć sobie pozytywne zajęcie. Wypełnij aktywnie czas, który zazwyczaj spędzaliście razem. Skup się na sobie. Może okładasz od dawna jakąś pasję? Czas na nowe wyzwania. Rzuć się w nurt życia. Daj sobie prawo do przyjemności. Spotykaj się z ludźmi, czytaj książki, oglądaj seriale, jedz smaczne rzeczy – masz prawo się rozpieszczać.

 

  • Wprowadź zmiany- wielu osobom pomaga wprowadzanie zmian po rozpadzie związku. Są one symbolem nowego etapu życia, odrodzenia. Zmiany te mogą dotyczyć nawet sfery naszego wizerunku- zmiana koloru włosów, styl ubierania. Niektórzy zmieniają pracę, samochód, miejsce zamieszkania. Skojarzenia bowiem są dla nich drażliwe i bolesne.

 

  • Nie analizuj – unikaj analizowania relacji. Nie trać czasu na doszukiwanie się swoich błędów. Zazwyczaj zaczynamy obwiniać się o rozpad związku. Zaczynamy zadawać sobie pytania: „Co by było, gdyby?”, „Co zrobiłam/em źle?”.

 

Wskazówki te mogą pomóc funkcjonować Ci w tym trudnym okresie. Pamiętaj jednak, że nie ma gotowej recepty na leczenie „złamanego serca”.

Każdy koniec może być też początkiem!

Pozwól sobie na doświadczenie negatywnych emocji, przepracuj w sobie stratę i skup się na nowym etapie życia.

Walka z własnym umysłem nie należy może do najłatwiejszych, ale da się ją wygrać.

MP

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img