"Głowa do góry" , "nic się nie stało", „weź się w garść” to popularne komunikaty, którymi staramy się podnieść na duchu innych. Okazuje się, że takie słowa wcale nie pomagają, a wręcz mogą zaszkodzić. Dowiedz się, jak umiejętnie wspierać i pocieszać bliskich, a czego lepiej nie robić.
- „Nie martw się”, „weź się w garść” , „głowa do góry”, „uśmiechnij się”
- Czym jest toksyczna pozytywność?
- Jak nie wspierać innych?
- Nie „pomagaj” innym w ten sposób
„Nie martw się”, „weź się w garść” , „głowa do góry”, „uśmiechnij się”
„Nie martw się”, „weź się w garść”, „nic się nie stało” to popularne komunikaty, których często używamy, gdy chcemy kogoś pocieszyć, czy podnieść na duchu. Wydaje nam się, że powtarzanie takich zwrotów jest pomocne i kojące. Niestety takie słowa wcale nie pomagają, a wręcz mogą komuś zaszkodzić. Są przejawem nadmiernego optymizmu, który według ekspertów bywa szkodliwy, zwłaszcza jeśli staramy się nim na siłę zarazić innych ludzi.
Czym jest toksyczna pozytywność?
Toksyczna pozytywność, czyli nadmierny optymizm to przekonanie, że nawet w najtrudniejszej sytuacji powinniśmy skupić się na pozytywnym myśleniu. Taka postawa polega na ucieczce przed problemami i trudnymi emocjami, wymuszaniu szczęścia i poczucia siły, nawet w najgorszych życiowych momentach. To także strach przed trudnymi uczuciami, takimi jak smutek, strach, czy gniew. Wiąże się też ze wspieraniem innych osób za pomocą nic nie znaczących, sztampowych komunikatów.
Jak nie wspierać innych?
Zamiast pochylić się nad problemami otaczających nas osób, często zbywamy je nic nie znaczącymi komunikatami. Uważamy, że te słowa niosą ze sobą wielką moc pocieszania i wsparcia, jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej.
Bliskie nam osoby mogą odebrać te słowa jako bagatelizowanie i lekceważenie ich problemów. Jako przekonanie, że nie mogą pozwolić sobie na chwile słabości i otwarte wyrażanie, tego co czują. To sprawia, że mają wrażenie, że nie mają gdzie szukać prawdziwej pomocy i nie warto zwracać się ze swoimi problemami do innych.
Nie „pomagaj” innym w ten sposób
Z tego powodu nie warto wypowiadać takich słów, w obliczu nieszczęścia drugiego człowieka! Ciężkie chwile i towarzyszące im negatywne emocje, są naturalną częścią naszego życia. Nie powinniśmy ich tłumić, zbywać, ani umniejszać ich rangi. Dzięki nim uczymy się wyciągać cenne lekcje z bolesnych doświadczeń i radzić sobie z przeciwnościami losu.
DZ