Szybsza i skuteczniejsza nauka, czyli technika Richarda Feynmana. Poznaj 4 kroki

Lubisz uczyć się nowych rzeczy? Poznawanie nieznanych zagadnień i poszerzanie wiedzy świetnie działa na pracę twojego mózgu. Pozwala też błysnąć w towarzystwie czy pracy. Jest tylko jeden mały problem. Uczenie się nowych rzeczy może być prawdziwą udręką. Zagłębianie się w obcy temat, trudność z jego przyswojeniem, czy wykorzystaniem w praktyce. To może zniechęcać. Na szczęście mam dla ciebie świetnie rozwiązanie – technika Feynmana.

Kim był Richard Feynman? To nagrodzony Nagrodą Nobla fizyk, który posiadał nie tylko status genialnego naukowca. Ze względu na umiejętność przedstawiania skomplikowanych twierdzeń w prosty sposób, cieszył się sławą „Wielkiego Tłumacza”. Technika opiera się na stwierdzeniu, że „jeśli nie jesteś w stanie wytłumaczyć czegoś w prosty sposób to znaczy, że nie rozumiesz tego wystarczająco dobrze”.

Przyjrzyjmy się czterem krokom:

Krok 1. Wybierz temat, który chcesz rozumieć i zacznij się go uczyć

Zapisz go na szczycie pustej kartki. Może dotyczyć wszystkiego, co cię interesuje. Technika jest stworzona przez fizyka, ale nie ogranicza się tylko do tej dziedziny.

Krok 2. Udawaj, że uczysz tego tematu

Własnymi słowami wytłumacz pojęcie tak, jakbyś uczył go 8-latka. Używaj prostych i zrozumiałych sformułowań. Ludzie mają tendencję do maskowania swojej niewiedzy za trudnymi wyrażeniami. Unikaj ich. Jeśli to zrobisz, cały temat i dla ciebie stanie się bardziej jasny i zrozumiały. Właśnie zmusiłeś swój umysł do pogłębionej analizy, bo szukałeś najprostszej formy przekazu.

Krok 3. Wróć do książek/notatek, jeśli utkniesz

Przejrzyj to co napisałeś. Zakreśl miejsca, gdzie czegoś nie pamiętałeś lub twoje wyjaśnienia stawały się zagmatwane. Wróć do swojej wiedzy źródłowej i jeszcze raz przeczytaj te fragmenty tak, aby lepiej zrozumieć temat. Identyfikujesz w ten sposób własne granice i dostrzegasz z czym sam masz problem.

Krok 4. Uprość i użyj analogii

Jeżeli, gdzieś w tekście znajdują się skomplikowane wyrażenia usuń je. Uprość swój tekst najlepiej jak potrafisz. Umieść analogie tak, aby łatwiej można było zobrazować sobie daną kwestię. Upewnij się, że stworzone przez ciebie wyjaśnienie tematu byłoby zrozumiałe dla każdego. Ta technika pozwala nie tylko na poprawę stylu uczenia się. Dzięki niej zaoszczędzasz czas i zapamiętujesz na dłużej. Pokazuje zupełnie inny sposób myślenia o różnych zagadnieniach poprzez tworzenie ich na nowo. Pozwala to na głębsze zrozumienie problemu. Podczas, gdy inni nie będą wiedzieli o czym mówią, ty będziesz w pełni świadomy tego co wiesz.

Udostępnij: