Poznaj wskazówki, które pomogą Ci wytrenować swój umysł. Dzięki nim będziesz się skuteczniej, lepiej i szybciej uczyć! Polepszysz swoją pamięć, uwagę i koncentrację.
- 1. Zacznij od diety
- 2. Tego unikaj!
- 3. Wyznacz sobie cele
- 4. Zwizualizuj to sobie
- 5. Zacznij o odpowiedniej porze
- 5. Rób notatki
- 6. Powtarzaj na głos
- 7. Rób sobie przerwy
- 8. Wysypiaj się
- 9. Nie zapominaj o ruchu
- 10. Bierz witaminy
1. Zacznij od diety
Odpowiednio zbilansowana i zdrowa dieta doda Ci energii i sił do nauki. Poprawi funkcje mózgu i pozytywnie wpłynie na procesy uczenia się i zapamiętywania. Jedz ziarna, orzechy, nienasycone kwasy tłuszczowe, świeże owoce i warzywa, nabiał, jaja, chude mięso i ryby.
2. Tego unikaj!
Unikaj wysoko przetworzonych, kalorycznych potraw, nadmiaru soli, cukru i używek: alkoholu i papierosów. Nie objadaj się, z badań naukowych wynika, że zmniejszenie ogólnego spożycia kalorii może pomóc chronić mózg i poprawić pamięć.
3. Wyznacz sobie cele
Nie rzucaj się na ogromną partię materiału do nauki naraz. Podziel go na mniejsze części i wyznacz sobie cele do zrealizowania. Ustal priorytety i się na nich skoncentruj.
4. Zwizualizuj to sobie
Poświęć kilka minut na to, żeby wyobrazić sobie, jak będzie wyglądała Twoja nauka i jaką partię materiału masz do opanowania. Wizualizacja pomoże Ci przygotować się na wyzwania i problemy, które mogą pojawić się w trakcie uczenia. Dzięki niej będziesz lepiej na to przygotowany.
5. Zacznij o odpowiedniej porze
Nasz mózg jest najbardziej aktywny około 2-4 godzin po przebudzeniu. Z tego powodu najlepiej uczyć się rano. Masz wtedy największe możliwości na przyswojenie nowych informacji oraz ich skuteczne zapamiętanie. Rano masz najwięcej energii, dlatego łatwiej jest Ci się skoncentrować.
5. Rób notatki
Podczas nauki rób odręczne notatki. Zapisuj kluczowe i najważniejsze informacje. Stosuj kolorowe zakreślacze, podkreślenia, drukowane litery, aby zaznaczyć najbardziej istotne kwestie. To pozwoli Ci lepiej zapamiętać materiał do nauki.
6. Powtarzaj na głos
Naukowcy uważają, że ludzie lepiej zapamiętują, gdy wypowiadają słowa na głos i kierują je do innych. Głośne powtarzanie sprzyja zapamiętywaniu, więc gdy próbujesz coś zapamiętać, mów o tym na głos.
7. Rób sobie przerwy
Pamiętaj o odpoczynku. Pozwól umysłowi na odprężenie, nie przeciążaj go. Rób sobie przerwy podczas nauki.
8. Wysypiaj się
Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania i zachowania zdrowia. Wysypiaj się regularnie, to pozwoli na regenerację, ale też tworzenie i utrwalenie wspomnień oraz zapamiętanych informacji.
9. Nie zapominaj o ruchu
Regularna aktywność fizyczna jest niezbędna do prawidłowego działania mózgu. Dzięki ćwiczeniom fizycznym w mózgu tworzą się nowe synapsy, połączenia między neuronami, co zwiększa jego plastyczność. Ruch zapobiega też procesom starzenia się i postępowi wielu chorób neurodegeneracyjnych (np. chorobie Alzheimera).
10. Bierz witaminy
Pamiętaj o stosowaniu suplementów diety: witamin z grupy B, D i E, magnezu oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3, 6 i 9. Te składniki pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie Twojego mózgu i zwiększą jego sprawność.
DŻ