Marzenia senne powstają podczas snu i kształtują się w fazie REM. Wtedy nasz mózg jest najbardziej aktywny w ciągu doby i przetwarza oraz zapamiętuje wszystkie informacje, z którymi się wcześniej zetknął. Sen to odmienny stan fizjologiczny, w którym nasza świadomość zanika. Dlaczego w marzeniach sennych doświadczamy dziwnych i niewyjaśnionych rzeczy?
- Dlaczego w marzeniach sennych doświadczamy niewyjaśnionych rzeczy?
- Naukowcy odkryli, dlaczego sny bywają dziwaczne
- Chcesz zapewnić sobie dobre sny? Pamiętaj o tym, zanim położysz się do łóżka:
Dlaczego w marzeniach sennych doświadczamy niewyjaśnionych rzeczy?
Sny bywają zupełnie oderwane od rzeczywistości, doświadczamy w nich rzeczy nielogicznych i fantastycznych. Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Tufts na łamach czasopisma naukowego „Patterns” wyjaśniają, dlaczego sny bywają takie dziwaczne!
Naukowcy odkryli, dlaczego sny bywają dziwaczne
Dr Erik Hoel wyjaśnia, że podczas snów informacje są ze sobą zestawiane i porządkowane. Tworzą się nowe połączenia między neuronami i w ten sposób efektywnie się uczymy. Żeby jednak uniknąć przetrenowania, podczas snu mózg uogólnia informację, nie koncentrując się na detalach. Do tego procesu dodaje elementy przypadkowe, które przypominają halucynacje lub działanie środków psychodelicznych. Właśnie w ten sposób powstają marzenia senne, które są nielogiczne, zaskakujące i dziwaczne.
Naukowiec uważa, że marzenia senne mają też inną funkcję. Chronią przed popadnięciem w mentalną nudę i rutynę. Dzięki nim mózg ma szansę się zrelaksować i odpowiednio zregenerować. Według dr Hoela sny pełnią ważne funkcję i maja sens, choć inny niż do tej pory im przypisywano.
Chcesz zapewnić sobie dobre sny? Pamiętaj o tym, zanim położysz się do łóżka:
- Przed snem nie oglądaj telewizji i nie korzystaj z telefonu, czy laptopa. Wycisz się, tak żeby Twój umysł mógł się odpowiednio zrelaksować, te urządzenia na pewno w tym nie pomogą.
- Nie pracuj w łóżku. Jeśli często to robisz, wkrótce wejdzie Ci to w nawyk, a Twój mózg nie będzie w stanie odciąć się od obowiązków i przestawić w tryb spoczynku.
- Nie jedz w łóżku tuż przed snem. Ostatni posiłek powinien mieć miejsce na dwie godziny przed snem. Wtedy organizm ma czas, aby strawić pokarm i odpowiednio przygotować się do wieczornego wypoczynku.
- Wieczorem wywietrz swoją sypialnię, rób to zawsze, niezależnie od pory roku. To zapewni dobry i spokojny sen.
- Optymalna temperatura do spania powinna wynosić 18-20 stopni Celsjusza. Jeśli w sypialni panuje wyższa temperatura, może to zakłócić odpoczynek i negatywnie wpłynąć na sen.
- Na jakość snu wpływa odpowiednio dobrany materac, a nawet pościel i piżama. Wybieraj te z naturalnych materiałów, unikaj sztucznych, ponieważ przez nie przegrzewamy się i pocimy.
- Duże znaczenie ma pozycja, w jakiej śpimy. Spanie na boku to statystycznie najlepsza pozycja do spania. Badania wskazują, że ponad 50% osób na świecie śpi na boku i uważa tę pozycję za najwygodniejszą. Z kolei spanie na plecach to pozycja polecana przez lekarzy, uznawana za jedną z najzdrowszych.
- Jeśli miewasz problemy z zaśnięciem sięgnij po ziołowy napar, który pomoże się wyciszyć. Pomocne będą napary z melisy, rumianku, szyszek chmielu, lipy, werbeny cytrynowej, czy lawendy.
- Z kolei na zaburzenia snu może pomóc melatonina lub leki nasenne. Nie sięgaj po nie samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem.