Czy nadmiar informacji szkodzi? Czym jest stres informacyjny!

Każdego dnia i w każdej godzinie nasze mózgi przetwarzają niezliczoną ilość informacji, napływających ze wszystkich obszarów. Na co dzień jesteśmy bombardowani tyloma danymi, że często mamy problem z ich zrozumieniem i przetworzeniem. Zdarza się też, że aktywizujemy zbyt wiele zmysłów naraz, co powoduje obciążenia. To wszystko prowadzi do stresu informacyjnego, czyli reakcji organizmu na nadmiar informacji. Dowiedz się więcej na ten temat!

Wszyscy doświadczamy stresu informacyjnego

Na stres informacyjny jesteśmy narażeni wszyscy i to nieustannie od ponad dwóch lat… Wciąż jesteśmy bombardowani niezliczoną ilością informacji, napływającą ze wszystkich stron. Pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie, galopująca inflacja i wszechobecna drożyzna, niepokój o najbliższych, ich zdrowie, dobrobyt i naszą przyszłość… To wszystko sprawia, że czujemy się coraz gorzej, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym.

Czym jest stres informacyjny?

Stres informacyjny to reakcja organizmu na nadmiar informacji. Pojawia się, gdy jesteśmy bombardowani tyloma informacjami, że mamy problem z ich zrozumieniem, interpretacją i przetworzeniem. Nie mamy nie mamy czasu na ich analizę, ani refleksję. Przez to czujemy się przytłoczeni, zdenerwowani i zestresowani.

Jak to się objawia?

Nadmiar lub nieodpowiednia jakość napływających do nas informacji, negatywnie wpływają na nasz stan psychiczny. Obniżają nastrój, utrudniają regulacje emocji i zwiększają stres.

To powoduje też wiele problemów zdrowotnych. Począwszy od kłopotów z koncentracją i uwagą, przez drażliwość, nerwowość, problemy ze snem, a także bóle głowy i zaburzenia apetytu. To także niekorzystnie wpływa na odporność i prowadzi do częstszego występowania chorób i infekcji.

Jak się uchronić przed stresem informacyjnym?

  • W takiej sytuacji warto dozować sobie informacje. Nieustające zamartwianie się, czy to wojną, czy sytuacją gospodarczą jest niekorzystne dla zdrowia, lecz nie wiąże się w żaden sposób z działaniem.
  • Jeśli źle reagujesz na zalew negatywnych informacji, martwisz się i stresujesz, nie spędzaj całego dnia na słuchaniu wiadomości, przeglądaniu Internetu i rozmowach z innymi na temat wojny.
  • Myśl samodzielnie, szukaj informacji w niezależnych i zweryfikowanych źródłach. Polegaj na wiarygodnych i sprawdzonych wiadomościach.
  • Pozwól sobie na odpoczynek i chwilę wytchnienia od negatywnych bodźców. Nasz organizm wymaga wyciszenia, aby móc w pełni odpocząć i się wyciszyć.
  • W tym celu warto odłożyć elektroniczne urządzenia przynajmniej trzy godziny przed snem. To przełoży się na lepsze samopoczucie, a nasz zegar biologiczny zacznie działać prawidłowo. Odcięcie się od natłoku informacji pozwoli się wyciszyć i zrelaksować.
  • Znajdź inny cel, niż nieustanne zamartwianie się, analizowanie i śledzenie informacji o konflikcie. Ukierunkuj swój punkt skupienia na obszary, na które masz rzeczywisty wpływ.
  • Racjonalizuj to, co się dzieje, a także skupiaj się na tym, co tu i teraz. Nie twórz negatywnych scenariuszy na przyszłość. Zamiast skupiać się na lęku, zastanów się co możesz w tej sytuacji zrobić i w jaki sposób możesz sobie pomóc.
Udostępnij: