To jak śpisz, może wskazywać kiedy umrzesz!

Wiele problemów zdrowotnych i poważnych chorób w pierwszej kolejności objawia się zaburzeniami snu. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda doszli do wniosku, że to w jaki sposób śpimy, może pozwolić ocenić również ryzyko przedwczesnej śmierci!

To jak śpisz, może wskazywać kiedy umrzesz!

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda na łamach czasopisma "Digital Medicine” opublikowali wyniki 12 tysięcy badań analizujących sen. Doszli do wniosku, że charakterystyka snu danej osoby może pomóc w wykrywaniu wielu zdrowotnych problemów i nie tylko. Sposób w jaki śpimy, może nawet wskazywać, kiedy umrzemy!

Badania snu a ryzyko przedwczesnej śmierci

Naukowcy chcieli sprawdzić, jak wygląda przeciętny sen osób w różnym wieku. w tym celu analizowali sen poszczególnych badanych, a także określali ich „wiek snu”.

Dr Emmanuel Mignot, jeden z autorów badania, wyjaśnia:

Na przykład u kogoś, kto ma 55 lat i śpi spokojnie przez całą noc z dobrej jakości cyklami REM, 'wiek snu' teoretycznie może być na poziomie 45 lat.

Dzięki temu badaczom udało się zidentyfikować zmiany we śnie, które są najściślej powiązane ze śmiertelnością.

Częste pobudki i przerywany sen to większe ryzyko

Naukowcy doszli do wniosku, że jeżeli "wiek snu" jest wyższy niż rzeczywisty wiek danej osoby, może wskazywać zarówno na problemy zdrowotne, jak i większe ryzyko przedwczesnej śmierci. Najbardziej narażone na to były osoby, które przebudzały się wielokrotnie w ciągu nocy i tego nie pamiętały, czyli doświadczały zjawiska „fragmentacji snu”. Naukowcy dodają:

Ustalenie, dlaczego fragmentacja snu jest tak szkodliwa dla zdrowia, jest czymś, co planujemy zbadać w przyszłości.

Liczy się jakość snu!

Sen jest niezbędny dla zdrowia- dorosły człowiek potrzebuje około 6-8 godzin snu dziennie, aby mógł wypocząć i dobrze funkcjonować. Wiele badań naukowych potwierdza, że nie tylko ilość, ale i jakość snu są bardzo ważne i ściśle związane ze stanem zdrowia.

Dobra jakość snu sprawia, że nasz organizm się regeneruje, mamy większą odporność, rzadziej chorujemy, a także lepiej się czujemy i wyglądamy. Badacze z Francji ponadto udowodnili, że osoby wysypiające się są o 75% mniej narażone na udar mózgu i chorobę wieńcową, niż te, które mają problemy ze snem.

ZOBACZ TAKŻE: Im krótszy sen, tym krótsze życie. Przedstawiamy fatalne skutki niewysypiania się 

Udostępnij: