Każdego dnia jesteśmy zalewani mnóstwem informacji, napływających ze wszystkich stron. Pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie, galopująca inflacja i wszechobecna drożyzna, niepokój o najbliższych, ich zdrowie, dobrobyt i przyszłość… To wszystko sprawia, że czujemy się coraz gorzej, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym.
- Często czytasz złe newsy? To źle wpływa na Twoją psychikę
- Złe newsy poważnie szkodzą zdrowiu
- Błędne koło złych wiadomości
- Negatywne emocje działają na nas silniej
Często czytasz złe newsy? To źle wpływa na Twoją psychikę
Wiele osób odczuwa potrzebę bycia na bieżąco ze wszystkim, co aktualnie dzieje się na świecie. Nieustannie śledzą newsy, czytają wiadomości i oglądają kanały informacyjne. To dla nich bardzo ważne, żeby być tu i teraz. Okazuje się, że to wcale nie wpływa na nich dobrze. Naukowcy są zdania, że nieprzerwane zapoznawanie się z negatywnymi wiadomościami bardzo źle wpływa na zdrowie: zarówno psychiczne, jak i fizyczne.
Złe newsy poważnie szkodzą zdrowiu
Naukowcy z College of Media and Communication w Texas Tech University, w przeprowadzonych badaniach doszli do wniosku, że ludzie, którzy odczuwają ciągłą potrzebę czytania wiadomości, częściej cierpią z powodu stresu, lęku, a nawet fizycznych dolegliwości. Narażeni są na napięciowe bóle głowy, problemy z oddychaniem, duszności, kołatanie serca, zaburzenia apetytu i snu.
W powyższym badaniu wzięło udział ponad tysiąc dorosłych Amerykanów. Aż 74% osób, które oglądały głównie negatywne wiadomości, skarżyło się na bardziej lub mniej pogorszoną kondycję psychiczną, z kolei 61% dodatkowo na zaburzenia fizyczne.
Błędne koło złych wiadomości
Profesor Bryan McLaughlin, autor publikacji, tłumaczy, że nieustanne czytanie złych newsów, łatwo przeradza się w błędne koło:
W przypadku takich osób może powstać błędne koło, w którym, zamiast się wycofywać ze szkodliwych treści, dają się im wciągać coraz bardziej. Wtedy obsesyjnie sprawdzają wiadomości przez całą dobę, szukając w tym ukojenia stresu. To jednak nie pomaga. Im więcej czytają tych wiadomości, tym bardziej zaczynają one przeszkadzać w codziennym życiu.
Negatywne emocje działają na nas silniej
Naukowcy z University of Michigan uważają, że ludzie nastawieni są na wyszukiwanie negatywnych informacji i skupianie się na niepokojących treściach. Odkryli, że negatywne emocje silniej na nas oddziałują.
Zebrane przez nas dowody (u tysiąca osób pochodzących z 17 krajów, na 6 kontynentach) wskazują, że na całym świecie przeciętny człowiek jest silniej psychologicznie stymulowany przez negatywne informacje, niż przez pozytywne.
ZOBACZ TAKŻE: Jak radzić sobie ze stresem w codziennym życiu? Poznaj najlepsze techniki.