Często czytasz złe newsy? To źle wpływa na Twoją psychikę i nie tylko!

Każdego dnia jesteśmy zalewani mnóstwem informacji, napływających ze wszystkich stron. Pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie, galopująca inflacja i wszechobecna drożyzna, niepokój o najbliższych, ich zdrowie, dobrobyt i przyszłość… To wszystko sprawia, że czujemy się coraz gorzej, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym.

Często czytasz złe newsy? To źle wpływa na Twoją psychikę

Wiele osób odczuwa potrzebę bycia na bieżąco ze wszystkim, co aktualnie dzieje się na świecie. Nieustannie śledzą newsy, czytają wiadomości i oglądają kanały informacyjne. To dla nich bardzo ważne, żeby być tu i teraz. Okazuje się, że to wcale nie wpływa na nich dobrze. Naukowcy są zdania, że nieprzerwane zapoznawanie się z negatywnymi wiadomościami bardzo źle wpływa na zdrowie: zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

Złe newsy poważnie szkodzą zdrowiu

Naukowcy z College of Media and Communication w Texas Tech University, w przeprowadzonych badaniach doszli do wniosku, że ludzie, którzy odczuwają ciągłą potrzebę czytania wiadomości, częściej cierpią z powodu stresu, lęku, a nawet fizycznych dolegliwości. Narażeni są na napięciowe bóle głowy, problemy z oddychaniem, duszności, kołatanie serca, zaburzenia apetytu i snu.

W powyższym badaniu wzięło udział ponad tysiąc dorosłych Amerykanów. Aż 74% osób, które oglądały głównie negatywne wiadomości, skarżyło się na bardziej lub mniej pogorszoną kondycję psychiczną, z kolei 61% dodatkowo na zaburzenia fizyczne.

Błędne koło złych wiadomości

Profesor Bryan McLaughlin, autor publikacji, tłumaczy, że nieustanne czytanie złych newsów, łatwo przeradza się w błędne koło:

W przypadku takich osób może powstać błędne koło, w którym, zamiast się wycofywać ze szkodliwych treści, dają się im wciągać coraz bardziej. Wtedy obsesyjnie sprawdzają wiadomości przez całą dobę, szukając w tym ukojenia stresu. To jednak nie pomaga. Im więcej czytają tych wiadomości, tym bardziej zaczynają one przeszkadzać w codziennym życiu.

Negatywne emocje działają na nas silniej

Naukowcy z University of Michigan uważają, że ludzie nastawieni są na wyszukiwanie negatywnych informacji i skupianie się na niepokojących treściach. Odkryli, że negatywne emocje silniej na nas oddziałują.

Zebrane przez nas dowody (u tysiąca osób pochodzących z 17 krajów, na 6 kontynentach) wskazują, że na całym świecie przeciętny człowiek jest silniej psychologicznie stymulowany przez negatywne informacje, niż przez pozytywne.

ZOBACZ TAKŻE: Jak radzić sobie ze stresem w codziennym życiu? Poznaj najlepsze techniki.

Udostępnij: