Jak radzić sobie ze stresem w codziennym życiu? Poznaj najlepsze techniki.

Każdego dnia mierzymy się z wieloma problemami i przeciwnościami losu. Żyjemy w ciągłym biegu, doświadczamy wiele stresu i napięcia. Jesteśmy zdenerwowani i rozdrażnieni. To zaburza nasz wewnętrzny spokój i może prowadzić do wielu zdrowotnych problemów. Dowiedz się, jak radzić sobie ze stresem w codziennym życiu. Poznaj najlepsze strategie radzenia sobie.

Czym jest stres?

Stres to zjawisko, z którym mamy do czynienia niemal codziennie i jest nieodłącznym elementem naszego życia. Ale czym tak naprawdę jest stres?

Nawiązując do psychologicznej koncepcji stresu, zaproponowanej przez Richarda Lazarusa i Susan Folkman, stres to rodzaj wzajemnej interakcji, pomiędzy człowiekiem, a jego otoczeniem. Gdy ta relacja jest oceniana przez osobę jako obciążająca, przekraczająca jej zasoby albo zagrażająca dobrostanowi, wtedy możemy mówić o stresie.

Jak radzić sobie ze stresem w codziennym życiu?

Radzenie sobie ze stresem nie jest łatwe. Polega na usunięcie stresora i powrocie do stanu równowagi. Jak to zrobić? Przedstawiamy techniki radzenia sobie ze stresem:

  1. Zaakceptuj to, że na pewne zdarzenia nie masz wpływu, nie możesz ich kontrolować, ani im zapobiec.
  2. Zachowaj pozytywne myślenie, nie zamartwiaj się na zapas.
  3. Bądź asertywna i naucz się ustalać granice. Odmawiaj prośbom, które wywołują u Ciebie stres i niepokój.
  4. Wypróbuj różne techniki rozluźniające: ćwiczenia oddechowe, jogę, pilates, medytację. Pomogą się uspokoić i wyciszyć, odzyskać wewnętrzny spokój i harmonię.
  5. W tym celu możesz spróbować medytować, czyli wykonywać ćwiczenia umysłu, pozwalające oczyścić myśli i lepiej poznać samego siebie. Po prostu usiądź w spokojnym i cichym miejscu na ziemi ze skrzyżowanymi nogami. Zamknij oczy, zacznij głęboko i powoli oddychać. Przez cały czas skupiaj się na oddechu, swoich myślach i obserwuj sygnały ze świata zewnętrznego. Kilka minut medytacji dziennie pozytywnie wpłynie na Twój umysł i ciało.
  6. Pamiętaj o regularnych ćwiczeniach. Wystarczy, że poruszasz się trzy razy w tygodniu przez 45 minut, a Twój organizm będzie w dobrej kondycji i lepiej poradzi sobie ze stresem. Rób to, co lubisz: spacery, jazda na rowerze, pływanie, bieganie.
  7. Znajdź czas na odpoczynek i relaks. Postaraj się od czasu do czasu rozpieścić. Aromatyczna kąpiel z bąbelkami, ulubiona książka, film, kilka kostek czekolady lub lampka wina, pomogą Ci się odprężyć.
  8. Zadbaj o regularny sen. Badania pokazują, że nawet jedna nieprzespana noc zaburza nasz rytm dobowy i negatywnie wpływa na nasze zdrowie oraz nastrój. Gdy się nie wysypiasz jesteś zmęczona, rozdrażniona, możesz mieć problemy z pamięcią i koncentracją.
  9. Poszukaj wsparcia i nie bój się prosić o pomoc, jeśli nie radzisz sobie ze stresem. Bliscy, rodzina i przyjaciele chętnie Cię wysłuchają.
  10. Profesjonalna pomoc psychologa lub terapeuty może być przydatna. Pomogą Ci zrozumieć stresory i poznać najlepsze strategie radzenia sobie ze stresem.

dm.

Udostępnij: