Wysoka wrażliwość występuje u zaledwie 15-20% ludzi na całym świecie. Takie osoby czują za dużo i za głęboko. Przyswajają wiele bodźców naraz, łatwo wchłaniają emocje i nastroje innych. Przeżywają bardziej wszystko – emocje, stres, trudne sytuacje i codzienne sprawy. Za bardzo się wszystkim martwią i przejmują. Dowiedz się, jak wygląda ich codzienność i z czym muszą się mierzyć.
Kim są osoby wysoko wrażliwe?
Pojęcie to zostało wprowadzone do psychologii przez doktor Elaine Aron. Osoba wysoko wrażliwa to ktoś, kto posiada cechę temperamentu określaną jako wrażliwość przetwarzania sensorycznego. Przez to silniej i głębiej wszystko przeżywa, czuje więcej, przyswaja też znacznie więcej bodźców, niż inni.
Osoby wysoko wrażliwe (WWO) mają bogate życie wewnętrzne, rozwiniętą wyobraźnię i są bardzo kreatywne. Jednak ponoszą bardzo wysokie koszty psychiczne... Za bardzo się wszystkim przejmują, martwią i stresują.
Jak wygląda codzienność osoby wysoko wrażliwej?
- Życie osoby wysoko wrażliwej jest pełne wyzwań. Ktoś taki dużo mocniej przeżywa pewne rzeczy niż zwykły człowiek.
- Z tego powodu zamyka się w sobie, skupiając na własnych przeżyciach wewnętrznych.
- Bezustannie wszystko analizuje i rozpamiętuje. Przeżywa w kółko różne sytuacje i często nadinterpretuje to, co się wydarzyło.
- Odczuwa mnóstwo emocji i zdarza się, że sobie z nimi nie radzi. Przez to może gwałtownie reagować na różne sytuacje.
- Często też izoluje od innych i unika życia społecznego, ponieważ stanowi dla niej zbyt dużą ilość bodźców.
- Ponadprzeciętna wrażliwość często przerasta takie osoby, a także ich najbliższych. Z tego powodu mają niewielkie grono przyjaciół i znajomych, z trudnością nawiązują nowe relacje.
- Osoba wysoko wrażliwa nie lubi być w centrum uwagi. Bywa wycofana, skryta i nieśmiała.
- Nadmiar impulsów z otoczenia powoduje, że szybko ma dość i jest przemęczona. Trudne sytuacje wysysają z niej energię i siły do działania.
- Nie potrafi pracować pod presją czasu i robić kilku rzeczy naraz. Nadmiar obowiązków szybko ją przytłacza.
- Przez to pojawiają się u niej dolegliwości somatyzujące, np. napięciowe bóle głowy, mięśni, stawów, obniżona odporność i większa podatność na infekcje.
- Jest świetnym analitykiem, ponieważ dostrzega więcej szczegółów, niż przeciętny człowiek. Dobrze sprawdza się na stanowiskach wymagających dogłębnej analizy i kreatywności.
- Taka osoba najlepiej czuje się w ciszy i spokojnym otoczeniu. Uwielbia przebywać na łonie natury, z dala od miejskiego zgiełku i szybkiego tempa życia.
- Ma silną potrzebę regeneracji, ważny dla niej jest czas na wyciszenie, wsłuchanie się we własne potrzeby, zadbanie o siebie.
ZOBACZ TAKŻE: Jak się pozbyć złych emocji? Psycholożka zdradza prosty trik!