Psychologia kolorów: jak barwy wpływają na nasze samopoczucie?

Każdy ma swój ulubiony kolor. Wiele osób nie zastanawia się nad tym głębiej, ale każda barwa ma znaczenie, wyraża coś, odzwierciedla nasz nastrój, uczucia i emocje. Dowiedz się, jakie jest znaczenie kolorów w psychologii. Sprawdź, jak wpływają na nas barwy w naszym otoczeniu!

Kolory mają większe znaczenie niż myślisz!

Nie każdy o tym wie, ale kolory po które najchętniej sięgamy, mogą określać nasz nastrój, samopoczucie, a nawet głęboko skrywane problemy i potrzeby psychiczne.

Barwy wpływają na nasze uczucia i emocje: mogą relaksować i wyciszać lub pobudzać i dodawać energii. Oddziałują na poziom stresu, dobry sen, apetyt, a nawet zdrowie. Wszystko to zgodnie z założeniami koloroterapii, czyli terapii kolorami, znanej w medycynie niekonwencjonalnej już od starożytności.

Psychologia kolorów: jak barwy wpływają na nasze samopoczucie?

Odczucia, jakie wywołują kolory, mogą być różne. Zależą od rodzaju barwy, jej intensywności oraz tego, czy jest to odcień ciepły, czy zimny. Dowiedz się, jak na samopoczucie wpływają najpopularniejsze barwy:

Biały- odpręża i uspokaja

Biały kolor uważany jest za najbardziej uniwersalny, daje iluzję przestronności i powiększa optycznie pomieszczenie. Przebywając w białym pomieszczeniu czujemy się bardziej odprężeni i spokojni. Pomaga wypocząć i się wyciszyć. Jednak jego nadmiar we wnętrzu daje wrażenie pustki i osamotnienia.

Czarny- zwiększa pewność siebie i poprawia koncentrację

Z czarnym kolorem ścian dobrze czują się osoby pewne siebie i zdecydowane. Czarny wycisza emocje,  poprawia koncentrację, wpływa na skupienie. Jednak w nadmiarze tworzy ponury i nieprzyjemny nastrój.

Szary- wycisza i relaksuje

Kolor szary w odpowiedniej ilości świetnie odpręża, uspokaja i wycisza. Nastraja do relaksu i odpoczynku. W nadmiarze może jednak wywoływać melancholię, smutek, a nawet stany depresyjne.

Żółty- dodaje energii i poprawia humor

Żółty kolor jest ciepły i pogodny, idealny gdy chcemy wypocząć lub poprawić sobie humor. Dodaje energii i pobudza do działania, wzmaga koncentrację, pobudza wyobraźnię i kreatywność. W nadmiarze może wywołać irytację.

Czerwony- pobudza i dodaje sił do działania

Czerwony kolor przyciąga uwagę i podkreśla charakter przestrzeni. Wpływa na pozytywne myślenie, motywację, zwiększa chęć do działania i apetyt. Przyspiesza pracę umysłu i serca, pomaga w leczeniu zmęczenia i smutku. W nadmiarze powoduje silne pobudzenie, które może prowadzić do wyczerpania.

Różowy- łagodzi i uspokaja

Różowy poprawia nastrój i wpływa na dobry humor. Działa łagodząco i sprawia, że jesteśmy bardziej optymistycznie nastawieni do świata. Jego nadmiar przytłacza.

Zielony- obniża poziom stresu i orzeźwia

Zielony kojarzy się naturą, dlatego wspaniale uspokaja, obniża poziom stresu i daje poczucie bezpieczeństwa. Przebywając we wnętrzach o tej barwie, w naszym organizmie zmniejsza się napięcie mięśniowe i obniża ciśnienie krwi. Nadmiar tego koloru wpływa na spadek energii.

Niebieski- poprawia pamięć i koncentrację

Niebieski jest rześki i ożywczy, dlatego doskonale uspokaja i koi nerwy. Ułatwia podejmowanie decyzji, wpływa na koncentrację, pamięć i pobudza kreatywność. Jego nadmiar może prowadzić do przygnębienia.

Fioletowy- wycisza i koi nerwy

Ten kolor korzystnie wpływa na układ nerwowy, idealny dla osób potrzebujących spokoju i wyciszenia. Jest łagodny i delikatny, jednak jego nadmiar może wywoływać smutek i przygnębienie.

ZOBACZ TAKŻE: Osoba wysoko wrażliwa- jak wygląda jej codzienność?

Udostępnij: