Widziałeś kiedyś ducha? Naukowcy wiedzą, co to oznacza!

Niejednokrotnie można było usłyszeć relacje ludzi, którzy widzieli duchy. Dlaczego jedni je widzą, a drugim się to nie zdarza? Naukowcy znają już odpowiedź na to pytanie, a kluczowa w tym wypadku jest wiara w zjawiska paranormalne. To jednak nie wszystko.

Jeżeli wierzysz w duchy wiedz, że nie jesteś sam. Zjawiskami paranormalnymi interesują się ludzie na całym świecie. Co więcej, aż 46% Amerykanów twierdzi, że wierzy w duchy.  Ludzie od wieków próbowali kontaktować się z duchami. Temu zjawisku postanowił bliżej przyjrzeć się serwis Psychology Today.

ZOBACZ TAKŻE: Jak odpędzić pecha raz na zawsze? Te sposoby Ci w tym pomogą!

Istnieją dowody na to, że istoty ludzkie mogą być ewolucyjnie predysponowane do widzenia duchów i innych zjawisk paranormalnych, a jeśli sam kiedykolwiek je widziałeś, masz coś wspólnego z 46% Amerykanów - wyjaśnia dr Frank McAndrew, który jest profesorem psychologii.

Dlaczego ludzie widzą duchy?

Badacze zgodnie twierdzą, że każdy z nas jest w stanie zobaczyć ducha w odpowiednich okolicznościach. Jak jednak podkreślają, „niektórzy są bardziej skłonni go zobaczyć niż inni”. Od czego to zależy?

Pierwszym warunkiem, aby w domu był duch, jest ktoś, kto wierzy, że w domu jest duch. Kierujemy się naszymi oczekiwaniami, potrzebami i przekonaniami, a staje się to szczególnie prawdziwe, gdy odbierane przez nas informacje zmysłowe są pobieżne i niejednoznaczne.

W 2013 roku naukowcy doszli do wniosków, iż doświadczanie zjawisk nadprzyrodzonych najczęściej występuje w środowiskach zagrażających lub niejednoznacznych.

Co oznacza widzenie duchów?

Naukowcy są wręcz pewni, że widzenie przez ludzi duchów jest produktem chemii mózgu. Badacze przywołali chorobę Parkinsona. To właśnie 50% ludzi cierpiących na to schorzenia zgłasza najczęściej halucynacje, mówią, że widzą duchy lub inne istoty nie z tej ziemii. Odpowiedzialne są za to zakłócenia komunikacji pomiędzy płatem czołowym a skroniowym mózgu. Podobnych zjawisk doświadczają również wspinacze wysokogórscy, polarnicy oraz samotni żeglarze. W ich przypadku za zmiany w chemii mózgu odpowiadają takie czynniki jak: niski poziom tlenu, izolacja, czy hipotermia.

Istnieje motywacyjna strona wiary w duchy. Większość z nas chce wierzyć w istnienie życia po śmierci. Idea naszej śmiertelności jest jedną z tych, z którymi nie czujemy się komfortowo. Skłonność do potwierdzania może wywierać ogromny wpływ na nasze postrzeganie. O wiele łatwiej jest nam uwierzyć w dowody na coś, w co i tak chcemy wierzyć.

Udostępnij: