Kobiety robią to lepiej od mężczyzn! Nie ma co do tego wątpliwości

“Czytanie w myślach poprzez wpatrywanie się w oczy” – okazuje się, że kobiety są w tym mistrzyniami. Dużo lepiej robią to od mężczyzn, a świadczą o tym poparte badaniami dowody.

Badaniu na „czytanie w myślach” czy inaczej wczuwaniu się w inną osobę poddanych zostało ponad 300 000 osób z 57 krajów. Ich wyniki wyraźnie świadczą o tym, że kobiety robią to znacznie lepiej od mężczyzn.

Aby móc we właściwy sposób porozumiewać się z inną osobą, często warto jest postawić się w jej sytuacji, aby zrozumieć, co myśli i jakie ma odczucia. W naukowym języku określane jest to jako „teoria umysłu” lub zwyczajnie empatia.

Test oczu

Przez wiele lat naukowcy badali rozwój tej teorii. Badanie polegało na przeprowadzeniu testu oczu. Badana osoba wpatrując się w zdjęcie, musiała na podstawie okolic oczu określić konkretnym słowem, co myśli czy czuje osoba na zdjęciu.

Po raz pierwszy test ten został opracowany przez prof. sir Simona Baron-Cohena i jego zespół w Cambridge w 1997 roku. Po czterech latach test został poprawiony i służy jako ocena teorii umysł.

Od kiedy test oczu wykorzystywany jest do badań, udowodniono, że kobiety uzyskują w nim wyższe wyniki w porównaniu do mężczyzn, jednak dotychczas przeprowadzane one były na małych próbach.

Zobacz także: Ta choroba dotyka nawet co czwartego Polaka!

Niedawno zespół multidyscyplinarnych badaczy pod kierownictwem Uniwersytetu Cambridge zdecydował się przeprowadzić testy na większych próbach, a badaniu podano łącznie 305 726 uczestników z 57 krajów.

W 36 krajach badane kobiety uzyskały zdecydowanie wyższe wyniki niż mężczyźni, a w pozostałych 21 były one podobne. Warto dodać, że w żadnym kraju mężczyźni nie uzyskali wyższych wyników od kobiet.

Nasze wyniki dostarczają jednych z pierwszych dowodów na to, że dobrze znane zjawisko – że kobiety są średnio bardziej empatyczne niż mężczyźni – jest obecne w szerokim zakresie krajów na całym świecie. Tylko dzięki wykorzystaniu bardzo dużych zbiorów danych możemy to stwierdzić z całą pewnością. – mówi Dr David M. Greenberg z Uniwersytetu w Cambridge

Udostępnij: