Depresja: ta choroba dotyka nawet co czwartego Polaka!

Depresja to najczęściej występujące na świecie zaburzenie psychiczne, które atakuje nie tylko umysł, ale też i ciało. Szacuje się, że ten poważny problem dotyka nawet co czwartego Polaka! Eksperci uważają, że będzie tylko gorzej…

  Depresja: ta choroba dotyka nawet co czwartego Polaka!

  Eksperci są zdania, że depresja niebawem może stać się dominującym zaburzeniem społecznym na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia na depresję już teraz może cierpieć ponad 280 milionów osób na świecie, co stanowi 5% całej populacji. W Polsce ten problem dotyczy już nawet co czwartego mieszkańca! Depresja może dotknąć każdego i nie można się przed nią uchronić. Najczęściej doświadczają jej osoby między 35. a 55. rokiem życia, szczególnie kobiety.

  Depresja epidemią naszych czasów

  W czasie pandemii podwoiła się liczba Polaków cierpiących na depresję. Obawa o zdrowie i życie własne i bliskich, wymuszona izolacja w czasie lockdownu, osamotnienie, zaburzenia relacji międzyludzkich i niepewność co do przyszłości, na pewno wpłynęły na pogłębienie problemu.

  Będzie tylko gorzej…

  Eksperci uważają, że może być jeszcze gorzej! Wciąż jesteśmy bombardowani niezliczoną ilością informacji, napływającą ze wszystkich stron. Pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie, galopująca inflacja i wszechobecna drożyzna, niepokój o najbliższych, ich zdrowie, dobrobyt i naszą przyszłość… To wszystko sprawia, że czujemy się coraz gorzej, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym.

  Jakie są objawy depresji?

  Depresja jest trudna do rozpoznania, szczególnie na początku. Objawy choroby mogą być różne i wyglądać inaczej u różnych osób. Depresja to nie tylko kwestia psychiki, ale również ciała, które reaguje na zmiany i to co dzieje się w naszej duszy. Choroba objawia się długotrwałym obniżeniem nastroju, któremu towarzyszy przenikliwy smutek, przygnębienie i złe samopoczucie. Pojawia się brak energii życiowej, apatia, poczucie bezsilności i bezradności. Następuje utrata radości życia, izolowanie się od bliskich, zaniedbywanie codziennych obowiązków. W ciężkich stanach pojawiają się nawet myśli samobójcze.

  Depresji bardzo często towarzyszą dolegliwości fizyczne, jak napięciowy ból głowy, bóle mięśni i stawów, brzucha, duszności, przyspieszone bicie serca. Spadek apetytu, libido i problemy ze snem. Brak sił, wyczerpanie i chroniczne zmęczenie, apatia, obojętność, nieustanne osłabienie, to częste kolejne symptomy depresji.

  ZOBACZ TAKŻE: 8 znaków, które świadczą o tym, że jesteś SILNA PSYCHICZNIE

  Ta choroba nie minie sama…

  Depresja to choroba, która „nie przejdzie sama”, a dotknięta nią osoba, na pewno nie poradzi sobie bez pomocy. Podjęcie leczenia pomoże podjąć walkę z depresją i przywrócić stan sprzed choroby. Psychoterapia połączona z farmakoterapią daje najlepsze rezultaty. To jednak może okazać się niewystarczające, jeśli zabraknie wsparcia ze strony bliskich. Dlatego tak ważna jest ich pomoc, wyrozumiałość, zrozumienie i akceptacja!

  Udostępnij: