Odkrycie badaczy z Izraelskiego Instytutu Naukowego było ogromnym zaskoczeniem dla społeczności naukowej. Jakiego odkrycia dokonali naukowcy?
Naukowcy odkryli, że wąchanie kobiecych łez może znacząco zmniejszyć poziom agresji u mężczyzn. Wykazano, że łzy zawierają specyficzne substancje chemiczne, które mają wpływ na psychologiczne aspekty zachowań.
Badania naukowe
Badania przeprowadzone przez Shani Agron z Izraelskiego Instytutu Naukowego Weizmann zostały opublikowane w renomowanym czasopiśmie naukowym PLOS Biology. Wyniki tych badań ujawniły, że łzy kobiet zawierają konkretne substancje chemiczne, które mają zdolność redukowania agresywnego zachowania mężczyzn poprzez zmniejszenie reakcji w ich mózgach.
Zobacz także: https://cytaty.pl/zdrowie/76691,zaskakujace-badania-naukowe-dlaczego-lepiej-caowac-psa-niz-meska-brode.html
Lecznicza moc kobiecych łez
Obserwowane zjawisko zostało już zidentyfikowane wśród gryzoni i określone mianem chemosygnalizacji społecznej.
W przeprowadzonym eksperymencie z udziałem mężczyzn, którzy byli zaangażowani w symulację konfliktu, badano ich reakcje na substancje, których nie byli świadomi (czy to łzy, czy sól fizjologiczną).
W wyniku tego eksperymentu wykazano, że w przypadku pierwszej substancji występowała, aż 40-procentowa redukcja skłonności do agresywnych zachowań, w tym chęć do zemsty.
Rezonans magnetyczny wykazał zmniejszenie aktywności w dwóch regionach mózgu, odpowiadających za agresję. Kora przedczołowa i przednia wyspa były bardziej aktywne podczas całego eksperymentu. Ich reakcje były inne, kiedy mężczyznom podano do wąchania łzy.
Badania przeprowadzone na gryzoniach
Badania takie przeprowadzono również na samicach mysz. Okazuje się, że chemosygnalizacja społeczna, ma duży wpływ na agresję u ludzi.
Twierdzi się, że emocjonalne łzy to typowe zjawisko dla ludzi, jednak łzy samic myszy wskazują też biologiczną funkcję w redukowaniu agresji.