„Całe życie przed oczami” tuż przed śmiercią

Mówi się, że tuż przed śmiercią całe życie przelatuje nam przed oczami. To powszechne przekonanie może być prawdziwe. Dowody na to znaleźli naukowcy z Estonii!

    Co się z nami dzieje, gdy umieramy?

    Znane są historie osób, które przeżyły śmierć kliniczną i po akcji reanimacyjnej powróciły z zaświatów. Część z nich doskonale pamięta, co zobaczyli po drugiej stronie. W ich opowieściach często pojawia się podobny opis: czarny tunel ze światełkiem na końcu, obecność bliskich zmarłych, czy uczucie niesamowitego spokoju i błogości. A co się dzieje z człowiekiem w krótkim momencie, tuż przed śmiercią? Prawdę o tym odkryli naukowcy z Uniwersytetu w Tartu w Estonii.

    „Całe życie przed oczami” tuż przed śmiercią

    Na łamach czasopisma "Frontiers in Aging Neuroscience" opublikowali wyniki swoich najnowszych nadań na ten temat. Badacze zarejestrowali rytmiczne wzorce fal mózgowych, podobne do tych pojawiających się podczas snu, wspomnień czy  medytacji. Udało im się zarejestrować aktywność mózgu u 87-letniego pacjenta z epilepsją, u którego wykonywano EEG. Niestety podczas badania mężczyzna zmarł, lecz urządzenie nadal pracowało. Dzięki temu udało się zarejestrować aktywność mózgu tuż przed, w czasie i po śmierci. Sprawdzili, co wydarzyło się „w czasie 30 sekund przed i 30 sekund po tym, jak serce pacjenta przestało bić”.

    ZOBACZ TAKŻE: Horoskop dzienny weekend 14 i 15 stycznia 2023!

    Właśnie to dzieje się, gdy ktoś umiera

    Dr Ajmal Zemmar, neurochirurg z Uniwersytetu w Louisville, który analizował dane, tłumaczył co zaobserowano:

    Zaobserwowaliśmy zmiany w określonym paśmie oscylacji neuronowych, tak zwanych oscylacjach gamma, ale także w innych, takich jak oscylacje delta, theta, alfa i beta (…) Poprzez generowanie oscylacji związanych z odzyskiwaniem pamięci, mózg może odtwarzać ostatnie wspomnienia ważnych wydarzeń życiowych tuż przed śmiercią, podobne do tych zgłaszanych podczas NDE (ang. near-death experience- czyli stanu np. śmierci klinicznej).

    Naukowiec z Uniwersytetu w Louisville dodał:

    Badania podważają dotychczasową wiedzą na temat tego, kiedy kończy się życie, a co za tym idzie generują ważne kolejne pytania, takie jak te związane z terminem dawstwa narządów.

     

    Udostępnij: