Dlaczego nie warto podążać za tłumem?

W życiu chcemy być akceptowani i lubiani. Dlatego zakładamy maski, zmieniamy swoje zachowanie, tłumimy emocje i uczucia. Dostosowujemy się do innych i podążamy za tłumem. Robimy to, ponieważ zwycięża w nas lęk przed samotnością, strach przed krytyką, czy odrzuceniem. Nie warto jednak tego robić… Sprawdź dlaczego!

  Polegaj na sobie; nie naśladuj nigdy. Twój własny talent możesz w każdym momencie przejawiać ze spotęgowaną siłą, wynikłą z pielęgnowania go przez całe życie, zaś siłę płynącą z przejęcia talentu innego człowieka posiadasz tylko przypadkowo i połowicznie.

  Ralph Waldo Emerson

  Nie warto podążać za tłumem

  Podporządkowanie się za wszelką cenę wartościom, zasadom, czy normom postępowania obowiązującym w danej grupie, udawanie kogoś innego i ślepe podążanie za tłumem, może poważnie szkodzić.

  Ten, kto podąża za tłumem, nigdy nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto podąża sam, znajdzie się w miejscu, do którego nikt jeszcze wcześniej nie dotarł.

  Albert Einstein

  Choć wydaje się, że tak jest wygodniej, to takie zachowanie może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Postępowanie wbrew sobie, udawanie kogoś, kim nie jesteśmy, czy ślepe podążanie za tłumem, prowadzi do tego, że przestajemy się akceptować. Spada poczucie naszej wartości, pewność siebie, tracimy do siebie szacunek. To powoduje głębokie psychiczne szkody. Na dodatek inni i tak zaczynają postrzegać nas źle: jako osobę nie posiadającą własnego zdania, bezwolną, ulegająca presji i bezmyślną…

  Bądź sobą, niezależnie od innych

  Ważne jest, aby na co dzień pozostawać autentycznym. Jedynie szczery proces bycia w zgodzie ze sobą sprawia, że z jednej strony akceptujemy i zaspokajamy własne potrzeby i emocje, a z drugiej utrzymujemy poprawne relacje z innymi.

  Porzuć kłamliwą gościnność i kłamliwe uczucie. Nie żyj już dłużej stosownie do oczekiwań tych oszukiwanych i oszukujących ludzi, z którymi obcujesz. Powiedz im: "Ojcze, matko, żono, bracie, przyjacielu dotychczas żyliśmy pozorami. Odtąd należę do prawdy."

  Ralph Waldo Emerson

  Sprzeciw wobec ulegania innym i bezwolnego podporządkowywania się cudzym racjom, życie w zgodzie ze sobą, szczerość wobec siebie, to gwarancja harmonii i wewnętrznego spokoju. Nawet, jeśli nasze zachowanie nie spodoba się wszystkim i stracimy przez to kilku znajomych lub rozstaniemy się z partnerem, życie w zgodzie ze sobą i swoim sumieniem, jest bezcenne.

  Wystrzegajmy się przekonania, że powszechność jakiejś doktryny może być argumentem przemawiającym na jej korzyść. Nie ma bez mała szaleństwa czy ekstrawagancji, które nie byłyby ogólnie przyjęte; nie ma takich, które nie miałyby swych zwolenników i wyznawców.

  Donatien Alphonse François de Sade

  ZOBACZ TAKŻE: 6 złych nawyków ludzi nieszczęśliwych

  Udostępnij: