Tych pięciu rzeczy samotni rodzice nigdy nie powiedzą na głos!

Rodziców samotnie wychowujących dzieci jest w naszym kraju bardzo dużo. Każdy kto zna samotną mamę, czy tatę może zgodzić się z tym, że to niezwykle silni ludzie. Robią co tylko mogą, by zapewnić swoim dzieciom wszystko, co najlepsze. Nie narzekają głośno na swój los, nawet gdy bywa bardzo ciężko. Do pewnych rzeczy samotni rodzice po prostu nigdy się nie przyznają…

    Samotne rodzicielstwo jest wyzwaniem

    Z danych GUS z 2022 roku wynika, że w Polsce matki wychowujące samotnie swoje dzieci stanowią 19,4% wszystkich rodzin. Z kolei samotni ojcowie to 2,8% rodzin. W sumie ludzi samodzielnie wychowujących dzieci jest w naszym kraju ponad 2,5 miliona.

    Każdy z nas zna samotną mamę lub tatę i bez wątpienia zgodzi się z tym, że bycie samodzielnym rodzicem jest niezwykle trudnym zadaniem, które wymaga mnóstwo sił i pracy. Czy jednak samotni rodzice głośno narzekają na swój ciężki los i sytuację nie do pozazdroszczenia? Nie! Zaciskają zęby i po prostu robią, co w ich mocy, by ich dzieci były szczęśliwe i miały wszystko co najlepsze!

    Tych pięciu rzeczy samotni rodzice nigdy nie powiedzą na głos!

    Do pewnych rzeczy samotni rodzice nigdy się nie przyznają na glos:

    Czują się przytłoczeni

    Bycie rodzicem to wyzwanie, a samodzielne wychowywanie dziecka jest jeszcze trudniejsze. Samotni rodzice jednak nie mówią o tym, że są przemęczeni, przepracowani i brakuje im czasu na wszystko. Że czasem czują się po prostu przytoczeni życiem i mają wrażenie, że sobie nie radzą.

    Czują się samotni

    Mogłoby się wydawać, że samodzielni rodzice mają tyle spraw na głowie, że po prostu nie mają czasu na to uczucie. Nic bardziej mylnego... Gdy dzieci położą się spać lub spędzają weekend u drugiego rodzica, dopada ich ona… okrutna samotność. Samotnym rodzicom trudno się z nią pogodzić.

    Boją się nowego związku

    Choć z jednej strony rodzice samodzielnie wychowujący dziecko czują się samotni, to z drugiej boją się wejść w nową relację. Nie chcą przyprowadzać nieznajomej osoby do swojego domu i przedstawiać dzieci, szczególnie że nie mają pewności, czy nowy związek będzie udany.

    Potrzebują pomocy

    Samotnym rodzicom ciężko prosić innych o pomoc. Chcą pokazać światu, że doskonale radzą sobie ze wszystkim sami. Boją się też ocen i krytyki otoczenia. Lecz tak naprawdę są momenty, że zdecydowanie potrzebują czyjegoś wsparcia, uwagi i pomocy.

    Wciąż się zamartwiają

    Samotni rodzice mierzą się z wieloma stereotypami na swój temat. Wciąż słyszą, że wychowanie dziecka w pojedynkę negatywnie wpływa na malucha, wręcz robi mu krzywdę. Nieustannie się tym zamartwiają. Przejmują się, że nie robią wystarczająco dużo, albo że nie wykonują swojej pracy dobrze.

    ZOBACZ TAKŻE: Święta po rozwodzie- jak zorganizować je dzieciom?

     

    Udostępnij: