Dlaczego coraz rzadziej ze sobą rozmawiamy? Jak to zmienić?

Brak czasu, sił, życie w nieustannym pędzie, zbytnie skupienie na sobie i niedostrzeganie innych. Wszystko to sprawia, że rozmawiamy ze sobą coraz mniej i coraz rzadziej poruszamy ważne tematy. A przecież rozmowa z drugą osobą może dodać nam sił, sprawić, że poczujemy się wysłuchani, ważni, zapewnia wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Podpowiadamy, jak się lepiej komunikować z innymi!

    Dlaczego coraz rzadziej ze sobą rozmawiamy?

    Coraz rzadziej rozmawiamy z bliskimi na poważne tematy, najczęściej skupiamy się na błahych sprawach i powierzchownych kwestiach. Unikamy tych, które budują więź i wzmacniają relacje. Media społecznościowe sprawiają, że choć rozmawiamy często, to mało jakościowo, bardziej skupiamy się na sobie, a nie na drugim człowieku. Brak czasu i sił na rozmowy, tylko pogłębiają ten problem.

    Brak komunikacji prowadzi do wielu problemów

    Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie dowiedli, że ludzie, którzy rozmawiają ze sobą częściej na tematy poważne niż błahe są szczęśliwsi. To buduje głębsze relacje między nimi i sprawia, że czują się lepiej. Natomiast brak komunikacji na dłuższą metę prowadzi do niezrozumienia, samotności i szkodliwie wpływa na psychiczny dobrostan. Podpowiadamy, jak się lepiej komunikować z innymi!

    Kilka prostych sposobów na lepszą komunikację Przyjmij pozytywne nastawienie

    Twoje nastawienie wpływa na styl całej rozmowy. Jeśli jesteś pozytywnie nastawiona i otwarta, istnieje większa szansa na to, że rozmowa potoczy się gładko i w dobrym kierunku. Natomiast jeśli jesteś pełna złych przeczuć, zdenerwowana i sfrustrowana, będziesz negatywnie interpretować słowa i zachowanie drugiej osoby.

    Mów otwarcie i wprost

    Z drugą osobą staraj się rozmawiać otwarcie i szczerze. Pamiętaj, że nikt nie jest w stanie czytać Ci w myślach i domyślić się o co Ci chodzi, jeśli nie powiesz o tym wprost. To bardzo ważne podczas prowadzenia rozmów.

    Mów, ale i słuchaj

    Bardzo ważne jest to, aby w rozmowie zachować równowagę. Mówienie jest tak samo istotne jak słuchanie. Słuchając drugiej osoby, zadawaj pytania otwarte. Przytakuj, aby rozmówca wiedział, że jesteś skupiony i obecny. Upewniaj się, że dobrze zrozumiałeś, co mówi. 

    Mów na temat

    Staraj się mówić na temat . Skracaj swoje opowieści, nie rozwlekaj ich i nie wchodź w zbyt szczegółowe relacje. Przedstaw problem w kilku zwięzłych zdaniach, idź do puenty, stosuj jasne i proste komunikaty. Długie historie, pełne dygresji i pobocznych wątków mogą zniechęcić do słuchania i wywołać zniecierpliwienie i znudzenie.

    Używaj komunikatów JA

    W rozmowie właściwie dobieraj słowa, używaj komunikatów „JA… myślę, czuję, uważam, wiem…” . Unikaj takich sformułowań jak: „Ty zawsze…”, „Ty nigdy…”, „Ty taki jesteś…’’, „Ty znów to zrobiłeś…”. Dzięki temu druga strona nie poczuje się atakowana.

    Opanuj emocje

    Podczas rozmowy staraj się trzymać nerwy na wodzy i panować na emocjami. Krzyki, pretensje, żale, groźby nie pomogą w rozmowie. Jeśli nie możesz zapanować nad łzami lub gniewem, poczekaj aż emocje opadną i dopiero wtedy podejmij rozmowę. Mów spokojnie, jasno i konkretnie, unikaj krytykowania i oceniania drugiej osoby.

    ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje Pele. Najlepszy piłkarz wszech czasów zmarł w wieku 82 lat!

    Udostępnij: