Gdzie drzemie strach? Naukowcy to odkryli!

Wiadomo, że zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje przez długi czas przechowywane są w naszej w pamięci. Naukowcy odkryli, gdzie dokładnie kryją się strach i traumatyczne wspomnienia! Ich badania mogą pomóc osobom zmagającym się nie tylko z zespołem stresu pourazowego, ale i innymi zaburzeniami.

  Mózg jest pełen tajemnic

  Mózg od lat stanowi przedmiot badań naukowców, lecz wciąż jest pełen nieodkrytych jeszcze tajemnic. Nasze wspomnienia są tworzone, zapisywane i przez długi czas przechowywane w mózgu. Kluczową rolę w tym zjawisku odgrywa struktura, zwana hipokampem. Wiadomo, że zarówno pozytywne, jak i negatywne doświadczenia emocjonalne są dobrze przechowywane w pamięci. Ale w jaki sposób zapamiętywany jest strach i traumy, których doświadczyliśmy? Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside postanowili to sprawdzić!

  Gdzie drzemie strach? Naukowcy to odkryli!

  Naukowcy odkryli, gdzie kryje się strach i traumatyczne wspomnienia. W eksperymencie, badacze razili myszy impulsami elektrycznymi, które miały wywoływać u nich strach zapisujący się w pamięci. 4 tygodnie później sprawdzili, gdzie te traumatyczne wspomnienia się zapisały. Naukowcy odkryli, że u myszy doszło do wzmocnienia neuronów pamięciowych, wchodzących w skład kory przedczołowej.

  Z kolei gdy ten obszar został zablokowany, uniemożliwiono myszom przypominanie sobie dawnego strachu. Naukowcy doszli do wniosku, że osłabienie obwodów pamięciowych kory przedczołowej mogłoby tłumić przywoływanie odległych lęków, także u ludzi! Ta wiedza może pomoc odkryć przyczyny występowania różnych zaburzeń psychicznych, m.in. PTSD.

  ZOBACZ TAKŻE: Kobiety o tych imionach osiągną w życiu sukces. To prawdziwe lwice

  Czym jest zespół stresu pourazowego?

  PTSD (od ang. post-traumatic stress disorder ), czyli zespół stresu pourazowego, to zaburzenie psychiczne, u którego podstaw leżą silne, gwałtowne lub traumatyczne przeżycia. Jest formą reakcji na skrajnie stresujące wydarzenie, które w danym momencie przekracza nasze możliwości do radzenia sobie i adaptacji.

  Najbardziej narażone na zmaganie się z zespołem stresu pourazowego są ofiary działań wojennych, katastrof, kataklizmów żywiołowych, wypadków komunikacyjnych, także ofiary napaści, gwałtu, uprowadzenia, tortur, czy więzienia.

  Zespół stresu pourazowego charakteryzuje się występowaniem nawracających, gwałtownych wspomnień traumatycznego wydarzenia, w postaci przebłysków, czyli flashbacków. Pojawianiem się uporczywych i natrętnych myśli, których nie sposób się pozbyć. W tym zaburzeniu występują zmienne nastroje, drażliwość, częste wybuchy gniewu. Także nadmierna czujność i wzmożona reakcja na niespodziewane dźwięki, czy obrazy. Obecne problemy z zasypianiem, bezsenność i zaburzenia apetytu. Także silny niepokój, lęki, depresja, a nawet myśli samobójcze.

   

   

  Udostępnij: