Dlaczego nic nas nie cieszy? Czy istnieje recepta na szczęście?

„Jestem znudzony życiem”, „Dlaczego nic mnie nie cieszy?”, „Niczego mi nie brakuje, a jestem nieszczęśliwy”- okazuje się, że to częste hasła wpisywane w Google przez Polaków. Dlaczego nic nie sprawia nam radości i nie odczuwamy szczęścia? Psychologowie postanowili się temu przyjrzeć!

  Dlaczego nic nas nie cieszy?

  Z sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika, że częste zadowolenie z życia odczuwa jedynie połowa Polaków, podczas gdy zniechęcenie i znużenie deklaruje 1/3 z nich. Co sprawia, że tak trudno nam czuć szczęście? Dlaczego nic nas nie cieszy, choć mogłoby się wydawać, że wszystko mamy?

  Susan David, psycholożka z Harvard Medical School, postanowiła sprawdzić, dlaczego osoby, które odnoszą sukcesy i teoretycznie mają wszystko, nie czują spełnienia ani szczęścia. 

  „Społeczna zaraźliwość” nas unieszczęśliwia

  Według ekspertki duże znaczenie ma to, kim się na co dzień otaczamy. Bliskie nam osoby i relacje jakie z nimi tworzymy, wpływają na nasze poczucie szczęścia. Zachowania innych ludzi oddziałują na nas silniej, niż może nam się wydawać.

  To zjawisko psycholożka nazywa „społeczną zaraźliwością” i wyjaśnia, że polega na tym, że zamiast własnymi, żyjemy cudzymi marzeniami. 

  Najtrudniej jest wtedy, gdy spełniamy cudze marzenia i oczekiwania – a przez to nie wiemy, czego tak naprawdę chcemy i na czym nam zależy.

  ZOBACZ TAKŻE: 6 bolesnych znaków, że on już Cię nie kocha…

  Czy istnieje recepta na szczęście?

  Szczęście to nieuchwytny i trudny do określenia stan, do którego dąży każdy człowiek. Odczuwanie radości z każdego dnia i czerpanie z życia garściami to coś, czego pragniemy. Jak być szczęśliwym, i cieszyć się tym co mamy? Podążaj za tymi wskazówkami, a odnajdziesz receptę na szczęście!

  ***

  Osiągniesz szczęście tylko wtedy, gdy będziesz w stanie się polubić. Zaakceptowanie siebie, swoich mocnych i słabych stron pomoże Ci osiągnąć spokój, harmonię i czerpać radość z życia.

  ***

  Pamiętaj, że nikt nie jest idealny. Masz prawo popełniać błędy. Dzięki temu możesz się uczyć nowych rzeczy i rozwijać.

  ***

  Nie wyolbrzymiaj własnych wad i słabych stron. Myśl pozytywnie, skupiaj się na swoich zaletach i tym, w czym jesteś dobry.

  ***

  Uśmiechaj się każdego dnia. Pozytywne nastawienie do ludzi i świata pomoże Ci wiele osiągnąć.

  ***

  Żyj tu i teraz! Nie odkładaj niczego na później, staraj się cieszyć teraźniejszością. Staraj się znajdować radość w tym, co Cię otacza i być wdzięcznym za to co masz.

  ***

  Nie odkładaj swoich planów i marzeń na później. Nie czekaj na coś, co może Ci się przydarzyć. Weź życie w swoje ręce i zacznij tworzyć swoje szczęście już dziś.

   

  Udostępnij: