Pewność siebie ochroni Cię przed manipulacją…

Gdy ktoś „zahuśta” naszymi emocjami, ma na nas większy wpływ, a my stajemy się dużo bardziej ulegli i zgadzamy się na wiele rzeczy, często wbrew naszej woli. Huśtawka emocjonalna sprawia, że dajemy sobą manipulować i pozwalamy się wykorzystywać innym. Ochronić może nas tylko pewność siebie!

  Huśtawka emocjonalna- co to jest?

  Huśtawka emocjonalna to jedna z technik wpływu społecznego, czyli sposobów wywierania wpływu na innych ludzi. Polega na wprowadzeniu pewnej osoby w stan lęku, a następnie nagłym i nieoczekiwanym wycofaniu bodźca wywołującego tę emocję. Stan, w którym znajduje się ta osoba sprawia, że staje się znacznie bardziej uległa i podatna na sugestie. Doświadcza ona tzw. „stanu bezrefleksyjności”, w czasie którego łatwiej ulega wpływom innych- a więc staje się bardziej podatna na manipulacje.

  Dobry i zły glina

  Technika ta oparta jest na scenariuszu „złego i dobrego policjanta”. Po drastycznym przesłuchaniu i brutalnym traktowaniu podejrzanego, który odmawia współpracy, rolę złego policjanta przejmuje ten dobry. Odnosi się on do podejrzanego z sympatią, życzliwością i szacunkiem. Zwykle podejrzany wtedy zmienia swoje nastawienie, zaczyna współpracować i zeznawać.

  Dzieje się tak dlatego, że początkowo jest wprowadzony w stan silnego lęku, a po nieoczekiwanym wycofaniu tej emocji odczuwa ulgę i popada w stan bezrefleksyjności. Wtedy jest o wiele bardziej uległy wobec czyiś sugestii i próśb.

  Gdy ktoś „zahuśta” naszymi emocjami, łatwo nami manipuluje

  Psychoterapeutka Joanna Godecka w rozmowie z portalem Ofeminin opowiada o huśtawce emocjonalnej, czyli wywieraniu wpływu przez emocje. Uważa, że gdy ktoś „zahuśta” naszymi emocjami, ma na nas znacznie większy wpływ, a my stajemy się dużo bardziej ulegli i zgadzamy się na wiele rzeczy, wbrew naszej woli. Przedstawia to na następującym przykładzie:

  Firma chce ludziom obniżyć pensje. W związku z tym rozprowadza informację, że będą cięcia i zwolnienia więc nikt nie może się że czuć pewny. I przez dwa, trzy dni ludzie żyją w lęku, bo być może jutro dostaną wypowiedzenia. W końcu zostają wezwani na rozmowę i słyszą: jesteśmy zmuszeni do zwolnień. Tobie jednak proponujemy połowę pensji, bo jesteś dobry pracownikiem, cenimy cię. Będziesz bezpieczny. W takiej sytuacji człowiek zgodzi się o wiele łatwiej na obniżkę wynagrodzenia Lęk osłabia system racjonalnego działania.

  Jak się przed tym bronić?

  Na szczęście można się przed tym bronić. Ekspertka mówi, że jeżeli wzmacniamy swoje poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie, stajemy się mniej podatni na manipulacje.

  Osoba, która ma dobrze ugruntowane poczucie własnej wartości i czuje się silna, jest bardziej odporna na tego typu zagrywki.

  Jak wzmocnić pewność siebie i stać się odpornym na manipulacje? Przeczytaj w naszym artykule: Jak zwiększyć pewność siebie?

  Udostępnij: