7 sygnałów, że twój kolega z pracy jest PSYCHOPATĄ

Psychopatia jest kojarzona z poważnymi zaburzeniami osobowości, w tym zachowaniami antyspołecznymi, zwłaszcza z agresją i przemocą. Tymczasem psychopata wcale nie musi dopuszczać się przestępstw i na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym! Istnieje wiele subtelnych sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że ktoś ma skłonności psychopatyczne. Sprawdź, czy Twój kolega z pracy nie jest PSYCHOPATĄ!

    Kim jest psychopata?

    Psychopata wcale nie musi być groźnym przestępcą i czasem niczym nie wyróżnia się na pierwszy rzut oka. Taka osoba może jednak stwarzać realne zagrożenie dla otoczenia i innych ludzi.

    Amerykański psycholog Robert Hare, który od lat zgłębia zjawisko psychopatii, jest m.in. autorem głośnej książki "Psychopaci są wśród nas" opisuje że osoby, u których stwierdza się zaburzenia psychopatyczne, najczęściej odznaczają się aroganckim i kłamliwym stylem funkcjonowania, poważnymi deficytami rozumienia, przeżywania i ekspresji emocji, a także impulsywnością zachowania.

    Psychopata w pracy

    Psychologowie Paul Babiak i Robert Hare odkryli, że psychopaci doskonale odnajdują się we współczesnym miejscu pracy, bardzo dobrze zarabiają, pną się po szczeblach kariery i odnoszą liczne sukcesy zawodowe. Świetnie radzą sobie w dużych korporacjach, gdzie panuje nastawienie na osiąganie jak najlepszych wyników, rywalizacja i dążenie do celu bez względu na wszystko.

    Dlatego coraz częściej możemy spotkać ich w pracy. Psychopatą może być twój szef, podwładny lub kolega z pracy. Psychologowie wskazują na wiele sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że dana osoba ma skłonności psychopatyczne. Oto najważniejsze z nich!

    ZOBACZ TAKŻE: Dodatek 5000 zł dla polskich rodzin! Kto może otrzymać taką pomoc?

    7 sygnałów, że twój kolega z pracy jest PSYCHOPATĄ

    Budowanie pozytywnego wizerunku

    Psychopaci bardzo często wywierają świetne wrażenie.  Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się osobami przyzwoitymi, o dużym uroku osobistym. Tymczasem ich prawdziwe cechy są całkowicie inne!

    Wysokie mniemanie o sobie

    Takie osoby mają o sobie wyjątkowo wysokie mniemanie. Są tak przekonani o swojej wyjątkowości, że innych ludzi traktują przedmiotowo.

    Dążenie „po trupach do celu”

    Psychopaci postrzegają wszelkie dostępne środki, nawet te nieetyczne, nielegalne czy okrutne, jako usprawiedliwione, jeśli tylko pomagają mu one w osiągnięciu celu. Dążą do jego realizacji bez względu na wszystko, nie oglądając się na innych.

    Patologiczne kłamstwa

    Psychopaci bardzo często kłamią i nie mają z tego powodu żadnych wyrzutów sumienia. Robią to, aby osiągnąć swoje cele lub pogrążyć innych.

    Brak empatii

    Brak empatii, czyli niedostatek zdolności wczuwania się w czyjeś położenie, nieumiejętność rozumienia uczuć i przeżyć innych ludzi oraz odpowiedniego reagowania to cechy psychopatów.

    Manipulowanie innymi

    Psychopaci często manipulują innymi ludźmi. Stosują gierki i intrygi, pochlebstwa, kłamstwa i podstępne zachowania. Chętnie wykorzystują innych i brakuje im sumienia.

    Brak wyrzutów sumienia

    Brak wyrzutów sumienie i poczucia winy to kolejne cechy psychopatów. Bywa, że stosują bezlitosne strategie w celu zwiększenia zysków firmy, zwalniając podwładnych i przeprowadzając agresywne restrukturyzacje.

     

    Udostępnij: