Dlaczego Polki nie chcą rodzić? Przyczyn jest aż zbyt wiele!

Wiele Polek odkłada decyzję o macierzyństwie. Z najnowszego sondażu CBOS-u wynika, że aż 68 proc. Polek nie chce mieć dzieci teraz, a 17 proc. nie chce zajść w ciążę w najbliższych latach. Kobiety coraz rzadziej i coraz później zachodzą w ciążę, a wiele osób zastanawia się, dlaczego tak jest. Dlaczego Polki nie chcą rodzić i co można zrobić, aby odwrócić ten trend?

  Polki coraz później zachodzą w ciążę

  W dzisiejszych czasach kobiety odkładają decyzję o macierzyństwie i zachodzą w ciążę coraz później. Z punktu widzenia biologii optymalny czas na pierwsze dziecko to 25 lat. W tym wieku płodność osiąga swój szczyt, a organizm jest silny, zdrowy i dobrze przygotowany na ciążę i poród. Podczas gdy jeszcze ćwierć wieku temu, kobiety po raz pierwszy zostawały mamami w wieku 23-24 lat, aktualnie ta granica się przesunęła w stronę 30-stki.

  Obecnie coraz więcej kobiet odkłada posiadanie dziecka na później. Ciąża po 30-tce nikogo już nie dziwi, ale coraz więcej kobiet zachodzi w ciążę po 40., a nawet 50. roku życia. Co więcej, z danych opublikowanych przez CBOS wynika, że aż 68 proc. Polek nie chce mieć dzieci teraz, a 17 proc. nie chce zajść w ciążę w najbliższych latach. Dlaczego tak się dzieje?

  Dlaczego Polki nie chcą rodzić?

  Przyczyn tego zjawiska jest wiele i są one złożone. Wśród nich Polki wymieniają: lęk o przyszłość, sytuację ekonomiczną, czy mieszkaniową, lecz powodów jest znacznie więcej.

  Jedną z najważniejszych przyczyn jest sytuacja ekonomiczna w Polsce. Wysokie koszty życia, brak stabilności zatrudnienia i brak dostępności przystępnych cenowo mieszkań sprawiają, że wiele par decyduje się na odłożenie decyzji o dziecku lub w ogóle rezygnuje z niej. Niepewność przyszłości i brak perspektyw na stabilizację finansową to czynniki, które powodują, że Polki nie chcą rodzić.

  Kolejnym czynnikiem jest kultura i tradycje. W Polsce nadal funkcjonuje silne przekonanie, że kobieta powinna zajmować się domem i dziećmi, a kariera zawodowa powinna być mniej ważna. Ten sposób myślenia powoduje, że wiele kobiet czuje się zobowiązana do poświęcenia swojej kariery na rzecz rodziny. W przypadku braku wsparcia ze strony partnera lub rodziny, często decydują się na rezygnację z dziecka lub odłożenie go na później.

  ZOBACZ TAKŻE: 20 najpiękniejszych cytatów z książki „Mały Książę"

  Inną ważną przyczyną jest brak wsparcia ze strony państwa. Pomoc finansowa dla rodzin z dziećmi w Polsce jest niewystarczająca i często zbyt mała, aby zapewnić rodzinie godne warunki życia. Brak odpowiednich programów socjalnych, takich jak np. elastyczne godziny pracy, wsparcie dla samotnych matek czy przedszkola publiczne o wysokim standardzie, powoduje, że wiele par decyduje się na odłożenie decyzji o dziecku lub rezygnuje z niej całkowicie.

  Dodatkowo zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej miało duży wpływ na podjęcie odłożenia decyzji o macierzyństwie. Wiele kobiet boi się ryzyka, czyli ciąży z dużą wadą genetyczną płodu oraz tego, że lekarze w razie komplikacji ich nie ocalą.

  Warto również zwrócić uwagę na fakt, że wiele kobiet nie czuje się gotowa na macierzyństwo. rak odpowiedniego partnera, wymagające warunki życiowe, ciężka praca i brak nie jest gotowych, aby podjąć decyzję o dziecku.

   

  Udostępnij: