O mocy pozytywnego myślenia słyszy się wiele. Jego zwolennicy uważają, że pomaga osiągnąć sukces w różnych dziedzinach życia. Jak jest w rzeczywistości? Czy pozytywne myślenie naprawdę jest tak pomocne? Psycholog uważa, że w wielu przypadkach niekoniecznie!
Ola Potykanowicz w rozmowie z Oh.me o „toksycznej pozytywności” opowiada o szkodach płynących z wiary w moc pozytywnego myślenia.
Na pewnym profilu instagramerki przeczytałam ostatnio: „Umiem zrobić wszystko, co moje serce zapragnie”. Druga twierdzi, że sama wyleczyła z choroby autoimmunologicznej, bo „przeprocesowała” coś tam. (…) A trzecia namawia, by traumę leczyć za pomocą psychologii pozytywnej. Ilość głupot, jakie możemy dziś przeczytać na kontach przewodników duchowych z Instagrama, przeraża.
Popularne mądrości z Instagrama zakładają, że wszystko jest w naszych głowach. By po to sięgnąć, wystarczy się postarać, pozytywnie nastawić, afirmować czy zakładać intencje. A to jest tylko życzeniowym i magicznym myśleniem, które często nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości.
ZOBACZ TAKŻE: Co widzisz jako pierwsze? Ten test zdradzi, jakim jesteś człowiekiem!
Pozytywne myślenie- działa czy nie?Zwolennicy tej metody przekonują, że dzięki pozytywnemu myśleniu uda Ci się osiągnąć wszystko, o czym tylko marzysz. Przez to wiele osób kusi możliwość osiągnięcia łatwego sukcesu, niemal bez żadnego wysiłku. Uważają, że nie muszą się starać, wystarczy, że jedynie czegoś zapragną… To wcale nie jest takie łatwe! Psychologowie są zdania, że pozytywne myślenie, które nie jest ukierunkowane na konkretny cel, wydarzenie, czy związane z daną osobą, tak naprawdę wcale nie zadziała.
Jednak racjonalne podejście do sprawy może naprawdę pomóc. Pozytywne myślenie motywuje do działania, dodaje sił i sprawia, że chcemy dawać z siebie więcej! Jesteśmy optymistycznie nastawieni do ludzi i świata. Z odwagą podchodzimy do wyzwań i nie boimy się nowości.
Pozytywne myślenie może pomóc wiele osiągnąć i przynieść sporo korzyści. Choć na pewno efekty nie będą tak zjawiskowe i magiczne, jak lubią to obiecywać pewne poradniki i trenerzy.
Psycholog Ola Potykanowicz dodaje:
Pozytywne myślenie odgrywa sporą rolę w naszym życiu. Jednak nawet ono musi być przede wszystkim racjonalne. Bo jeśli nastawię się tylko na to, co pozytywne, a nie zostawię przestrzeni na fakty, np. na to, że akurat w moim życiu teraz jest ciężko i spotykają mnie trudne doświadczenia, to przekłamuję swoją rzeczywistość. A skutkiem tego mogę narazić się na jeszcze więcej frustracji. Dlatego ja bym namawiała, by myśleć pozytywnie, ale racjonalnie. Zostawiajmy sobie przestrzeń na to, by akceptować, że oprócz fajnych rzeczy, w nasze życie wpisane są też trudy, troski, problemy, zmartwienia, cierpienia.