Dobór kolorów w pomieszczeniu kuchennym może istotnie wpływać na nasze emocje i ogólne samopoczucie. Odpowiednio dobrane barwy mogą stworzyć nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne i emocjonalnie zadowalające otoczenie kulinarnych doświadczeń.
- Jak kolory wpływają na nasze emocje?
- Jaka jest symbolika barw?
- Co oznaczają kolory?
- Kolorystyka w domu
- Odpowiedni dobór kolorów
- Najlepszy kolor do kuchni
Wnętrza kuchenne odgrywają istotną rolę nie tylko pod względem funkcjonalności, ale także wpływają na nasze samopoczucie. Jednym z kluczowych elementów kuchennego designu są kolory, które nie tylko nadają pomieszczeniu charakter, ale również mogą mieć wpływ na nasze emocje.
Jak kolory wpływają na nasze emocje?
Jak wynika z wielu badań, postrzeganie kolorów, to złożone zagadnienie. Dotyczy ono bowiem aspektów fizycznych, jak i kulturowych.
Psychologowie twierdzą, że każdy człowiek posiada swoje preferencje kolorystyczne, które mają wpływ na nasze samopoczucie. Zauważają też, że kolor ma wpływ na nasz system nerwowy. Kolory potrafią wywołać:
-
złudzenia optyczne
-
wpływać na zachowanie i stany emocjonalne.
„Psychologiczne oddziaływanie barwy, koloru wiąże się głównie z osobistymi skojarzeniami warunkującymi preferencje, przyzwyczajeniami czy tradycjami oraz wspomnieniami i osobistymi skojarzeniami, aż w końcu modą i trendami” – Krzysztof Ludwin
Jaka jest symbolika barw?
Kolory wpływają na nasze emocje w sposób pozytywny lub negatywny. Zależne jest to od różnych czynników:
-
kultura
-
doświadczenia życiowe
-
indywidualne preferencje
Istnieją jednak powszechne skojarzenia z kolorami.
Co oznaczają kolory?
Każdy kolor ma swoje znaczenie i odnosi się do innych emocji i działań.
„Niewątpliwie niektóre kolory mają takie samo znaczenie zarówno w życiu praktycznym jak i w praktyce artystów-malarzy, przykładowo czynnik stopnia widzialności i czytelności barwy. Jedne działają agresywnie, inne uspokajająco, jedne zbliżają, drugie oddalają, barwy są ciepłe i zimne” – pisze socjolog Krzysztof Jurek
Czerwony
Jest intensywnym kolor, pobudzającym emocje i skłaniającym do działania. Przyciąga uwagę i sprzyja szybkiemu podejmowaniu decyzji. Jednocześnie kojarzy się z miłością, odwagą i ekscytacją.
Pomarańczowy
To barwa radości i ożywienia, która ma zdolność łagodzenia agresji. Wzbudza pozytywne uczucia, takie jak przyjaźń i zaufanie.
Żółty
Symbolizuje naukę, intelekt i racjonalność. Wywołuje optymizm, stymuluje do działania i przyciąga uwagę.
Zielony
Kolor nadziei, spokoju i harmonii, a także związany z naturą i ekologią. Pomaga w skupieniu i relaksie.
Niebieski
Kojarzony z wodą i niebem, sprzyja koncentracji, medytacji i łagodzi napięcie. Odcień błękitny dodatkowo działa uspokajająco i buduje poczucie bezpieczeństwa.
Czarny
Może być postrzegany dwuznacznie. Z jednej strony kojarzy się z mrokiem i lękiem, z drugiej zaś jest symbolem elegancji, luksusu i prestiżu, budując poczucie stabilności.
Biały
To kolor czystości, prawdy i pokoju. Kojarzony z prostotą, elegancją i sterylnością.
Brązowy/beżowy
Barwy natury, wywołujące skojarzenia z ekologią, surowością i trwałością.
Kolorystyka w domu
Emocjonalny wpływ kolorów nie ogranicza się jedynie do kuchni, również pozostała przestrzeń mieszkalna odgrywa kluczową rolę w naszych uczuciach i nastrojach.
Architektura wnętrz
Kolory w architekturze nie tylko pełnią funkcję estetyczną, ale także mają znaczenie funkcjonalne i praktyczne.
„Może niewielu z nas po wyjściu z restauracji, klubu, supermarketu zastanawiało się, dlaczego taki, a nie inny kolor mają ściany, półki, produkty i czy ma to w ogóle jakiekolwiek znaczenie. Otóż konkretne kolory i barwy oraz architektura wnętrz, kształty ścian, elementów wykończenia, powodują, że w pewnych miejscach czujemy się miło, komfortowo” – twierdzi socjolog Jurek
Natomiast Krzysztof Ludwin twierdzi, że:
„Prawidłowe funkcjonowanie organizmu jako całości, a także poszczególnych organów wymaga wyrównanego bilansu kolorów oddziałujących na system nerwowy jednostki i jej system fizyko-chemiczny”
Z tego właśnie powodu znaczenie barw dla samopoczucia i zdrowia, jest tak ważne w procesie projektowania wnętrz.
Iluzja optyczna
Innymi ważnymi czynnikami są:
-
rodzaj światła,
-
wzory,
-
faktury.
Jasne kolory, zwłaszcza biel i pastele, optycznie powiększają przestrzeń, podczas gdy ciemne barwy, szczególnie czarny, mogą wywoływać przeciwny efekt. Również barwa ma znaczenie w percepcji konkretnych elementów wyposażenia. Przedmiot na jasnym tle może wydawać się ciemniejszy, natomiast kolor obiektu na ciemniejszym tle może stracić na intensywności. Ciepłe i intensywne kolory sprawiają, że obiekt wydaje się bliższy, podczas gdy chłodne barwy "oddalają" go od obserwatora.
Odpowiedni dobór kolorów
Najprostszym sposobem jest skorzystanie z koła barw. Mamy tam trzy warianty:
-
kolory monochromatyczne: odcienie jednej barwy,
-
kolory pokrewne: sąsiadują na kole barw,
-
kolory dopełniające: to przeciwne strony koła barw, czyli kontrast.
Najlepszy kolor do kuchni
W kuchni, biorąc pod uwagę psychologię kolorów, doskonale sprawdzą się energiczne i odważne barwy. Kuchnia to przestrzeń pełna dynamiki, gdzie wiele się dzieje, ale jednocześnie często poszukujemy w niej chwili spokoju i wytchnienia. Jak zatem poszczególne kolory wpłyną na naszą atmosferę w kuchni?
-
Czerwień - pobudza i nadaje kuchni ciepły, rodziny charakter.
-
Żółty - ożywia i rozjaśnia przestrzeń, ale trzeba dobrze wybrać odcień, aby nie wpływał negatywnie na nasze samopoczucie.
-
Pomarańcz - optymistyczny, ale stosowany z umiarem, ponieważ może być przytłaczający i nie sprzyja koncentracji.
-
Zieleń - naturalny kolor, kojący i relaksujący, idealny do kuchni, chociaż może nie pobudzać do działania.
-
Niebieski - stonowany i marzycielski, ale może hamować apetyt, więc nie zawsze odpowiedni dla niejadków.
-
Biel - symbol higieny, skłania do utrzymania porządku i sprzyja organizacji.
-
Czarny - dodaje elegancji i pewności siebie, inspiruje, ale warto stosować go z umiarem.
Psychologia kolorów ma liczne praktyczne zastosowania. Wykorzystanie kolorów w projektowaniu wnętrz zdecydowanie niesie ze sobą aspekt psychologiczny. Świadome dobieranie kolorów pozwala nam kształtować nastroje w przestrzeni mieszkalnej i wpływać na zachowanie.