Toksyczna relacja jest szkodliwa w każdym aspekcie. Chociaż niewiele mówi się o tym w kontekście wychowywania dzieci, istnieje takie pojęcie jak toksyczny rodzic. Jak go rozpoznać?

Dziecko z reguły jest najcenniejsze dla swojego rodzica. Niestety nie dla wszystkich. Niektóre dzieci są ofiarami przemocy ze strony mamy czy taty, nie tylko fizycznej, ale i psychicznej. Toksyczny rodzic potrafi tłamsić swoje dzieci na wiele sposób.

Cechy toksyczne rodzica

Manipuluje –

Dziecko nie zawsze słucha swojego rodzica, co jest naturalne, jednak toksyczny rodzic próbuje wymóc na swoim dziecku posłuszeństwo, stosując różne techniki manipulacji, nie raz wzbudzając w maluchu ogromne poczucie winy. Np. "nie posprzątasz pokoju, to wyrzucę wszystkie Twoje zabawki”, „jak nie zjesz obiadu, to będzie mi przykro”.

Poniża –

Rodzic powinien wspierać swoje dziecko na każdym etapie jego życia, nawet podczas niepowodzeń, które są nieuniknione. Toksyczny rodzic jednak, zamiast to robić poniża swoje dziecko, często także przy innych, wzbudzając w nim poczucie wstydu.

Nie okazuje uczuć –

Każde dziecko potrzebuje czułości ze strony kochającej osoby. Sprawia, że czuje się pewne siebie i zwyczajnie kochane. Toksyczny rodzic nie jest jednak skory to okazywania uczuć dziecku. Nie przytula i nie mówi, że je kocha.

Kontroluje –

Niektórzy toksyczni rodzice są dla swoich dzieci zwyczajnie nadopiekuńczy. Kontrolują każdy jego ruch, mówią co mają robić, a nie rzadko sami robią to za dziecko. Wydaje im się, że robią to z czystej miłości, jednak w ten sposób wyrządzają dziecku ogromną krzywdę. Nie uczą ich samodzielności, a co za tym idzie, dziecko samo nie wie, jak radzić sobie z problemami bez pomocy rodzica.

Zobacz także: Joanna Kulig zagra z Alem Pacino! WIELKI sukces polskiej aktorki w Hollywood!

Toksyczna miłość rodzica do dziecka sprawia, że osoba ta wyrasta na niepewną siebie i z licznymi problemami, z którymi musi mierzyć się w życiu dorosłym. Nierzadko nie umie okazywać oraz mówić o swoich uczuciach i podobne wzorce przekazuje w przyszłości także swoim dzieciom.

 

Udostępnij:

Sklep