Trudne dzieciństwo wyrządza ogromne piętno. Kilka cech, które o tym świadczą

To, w jakich warunkach wychowuje się pierwszych latach swojego życia dziecko, ma ogromny wpływ na jego przyszłość. Bolesne dzieciństwo pełne traum sprawia, że osoba taka zmaga się z wieloma problemami w późniejszych latach. Naukowy zwrócili uwagę, jakie cechy najczęściej posiadają osoby, które doświadczyły trudnego dzieciństwa.

Marzeniem każdego dziecka jest dom pełen miłości, ciepła i uczuć. Niestety ogromna ilość maluchów wychowywana jest w agresji, gdzie na porządku dziennym są kłótnie, wyzwiska, bijatyki, alkohol czy inne używki. Mimo iż wiele patologicznych rodziców może wyjść z założenia, że małe dziecko nie będzie przecież pamiętać tego, co działo się w jego najmłodszych latach, tak oczywiście nie est. Trudne dzieciństwo odciska gigantyczne piętno na tym, na jakie osoby się wyrasta.

Cechy osób z trudnym dzieciństwem:

Skłonność do reakcji nerwicowych

Osoby dorosłe albo wchodzące w dorosłość, które doświadczyły w młodych latach przykrych sytuacji, często cierpią na nerwice, czy inne zaburzenia natury psychicznej, nie rzadko także i depresję.

Nadmierna agresja

Kolejną z cech jest także agresja. Osoby takie często nie potrafią kontrolować swoich emocji, czyli zwyczajnie utrzymać ich na wodzy. Agresja przejawiać się może werbalnie, czyli słownie, a także fizycznie poprzez np. bicie czy szarpanie. Często jest to wzorzec wyniesiony z rodzinnego domu.

Problemy z otoczeniem

Mowa tu o braku umiejętności współpracy z innymi. Osoby, które doświadczyły w młodych latach traumatycznych przeżyć, często wychodzą z założenia, że mogą liczyć wyłącznie na siebie. Wolą być indywidualistami.

Problemy z zaufaniem

Doświadczenia z dzieciństwa wpływają także na poważne problemy z zaufaniem do innych. Rodzi to problemy z nawiązywaniu relacji na wielu płaszczyznach m.in. w związkach.

Problemy z zaangażowaniem

Traumatyczne doznania wpływają na poczucie własnej wartości. Często osobom, którym brakowało dobrych wzorców w dzieciństwie, nie mają poczucia własnej wartości. Szybko się zniechęcają i nie widzą plusów w niczym, co robią.

Zobacz także: Bolesne wspomnienia- jak się od nich uwolnić?

 

Udostępnij: