Kto nie powinien mieć dzieci? Jak uniknąć dramatu?

Aktualnie coraz więcej ludzi decyduje się na życie bezdzietne. Dla niektórych jest to świadoma decyzja, dla innych brak potomstwa wynika z okoliczności życiowych lub fizycznych. Jednakże, czy każdy powinien mieć dzieci? Z pewnością nie…

Wymagający styl życia

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób prowadzi bardzo intensywny styl życia, łącząc pracę z codziennymi obowiązkami oraz hobby. Wymagający tryb życia może sprawić, że osoby te nie mają czasu ani energii na wychowanie potomstwa. Ci, którzy decydują się na posiadanie dzieci w takiej sytuacji, mogą skończyć na tym, że będą musieli zatrudnić nianię, aby zająć się dzieckiem. Dziecko potrzebuje jednak nie tylko opieki, ale przede wszystkim uwagi i czasu, którego takie osoby niekoniecznie mają wystarczająco.

Brak chęci lub instynktu rodzicielskiego

Nie każdy człowiek ma w sobie instynkt rodzicielski, a niektórzy po prostu nie chcą mieć dzieci. Powody dla takiej decyzji są różne. Dla niektórych osób brak potomstwa wynika z traumy związanej z własnym dzieciństwem lub z lękiem przed niepowodzeniem jako rodzic. Inni po prostu cieszą się swoim życiem bez dzieci i nie chcą rezygnować z wolności, jaką im daje. Wszyscy jednak mają prawo do takiej decyzji.

Problemy zdrowotne

Niektóre osoby nie mogą mieć dzieci z powodu problemów zdrowotnych, takich jak choroby genetyczne lub problemy ze zdrowiem psychicznym. Niektórzy po prostu nie są w stanie poradzić sobie z wychowaniem dziecka z powodu własnych problemów zdrowotnych lub fizycznych.

Ponadto w sprawie tego, kto powinien posiadać dzieci zdecydował się wypowiedzieć autor kanału „Człowiek Absurdalny”. Według niego istnieją typy osobowości, które nie powinny być rodzicami.

Dlaczego wiele osób nie powinno mieć dzieci?

"po pierwsze dlatego, że mogą mieć duże problemy z odnalezieniem się w roli rodzica (…), a po drugie dlatego, że mogą zrobić sporą krzywdę swoim dzieciom."  - wyjaśnił youtuber.

Kolekcjoner

Taka osoba chce i ma wszystko. Gromadzi nie tylko dobra materialne ale również ludzi. W tym wypadku dziecko może być traktowane jako „kolejna zdobycz”. Dla takiego człowieka rodzicielstwo nie jest wskazane.

Idealista

To osoba, która w swoim życiu dąży do idealizmu i perfekcjonizmu. Takie osoby często pochodzą z rozbitych rodzin i za wszelką cenę dążą do tego, aby ich życie wyglądało inaczej niż z dzieciństwie. Wówczas mają zbyt duże wymagania co do swojego rodzicielstwa, co może przełożyć się negatywnie na jego dzieci.

Narcyz

Osoby narcystyczne są tak bardzo skupione na sobie, że ciężko im będzie traktować dziecko jak odrębną jednostkę. Narcyz będzie dążył do tego, aby dziecko było mu całkowicie podporządkowane.

Sadysta

W tym wypadku nie chodzi tylko o przemoc fizyczną, ale przede wszystkim niewerbalną. Taka osoba będzie narzucać swoje zdanie i żądać podporządkowania od swojego dziecka.

Ponadto wiele osób decyduje się na dziecko aby ratować swój związek. Takie osoby, które nie potrafią szczerze porozmawiać nie powinny decydować się na dziecko.

ZOBACZ TAKŻE: Rodzice po czasie żałują, że mają dzieci? Badania mówią jasno

Często także zdarza się, że para ulega presji rodziny i decyduje się na rodzicielstwo aby zadowolić bliskich.

Udostępnij: