Uczucie samotność – poznaj 7 rodzajów tego stanu

Samotność potrafi mieć wiele twarzy, a świadomość tego pozwala nam na konkretne działanie oraz zrozumienie swojego stanu. Przede wszystkim należy zauważyć, że bycie samym a samotnym to dwie różne rzeczy, których nie można ze sobą mieszać. Samotność pojawia się w różnych sytuacjach, a więc jej rodzaj również się różni. Poznaj rodzaje samotności, które mogą pojawiać się w twoim życiu.

1. Odmienność

Ta samotność polega na przebywaniu w znajomym środowisku i przebywaniu w takim samym otoczeniu, jednak wartości, upodobania czy styl życia znacznie się wyróżnia. Może to polegać na różnicy między spędzaniem czasu lub priorytetami. To sprawia, że czujemy się odizolowani i odmienni wśród swojego otoczenia.

2. Brak zwierząt

Ten typ samotności może wydawać się dziwny, ale również występuje wśród ludzi. Wielu z nas czuje ciągłą potrzebę kontaktu ze zwierzętami. Nie ma znaczenia, czy jest to pies, czy rybki. Niektóre osoby potrzebują być otoczone zwierzakami, aby czuć bliskość i miłość. Ich brak sprawia jednak, że zaczynamy czuć się samotni, mimo że jesteśmy otoczeni grupą ludzi.

3. Brak zaufanych przyjaciół

Ta samotność należy do osób, którzy mogą śmiało powiedzieć, że są otoczeni przyjaciółmi, ale nie do końca mogą im zaufać. Pojawia się przekonanie, że osoby, które przebywają w naszym życiu, nie są całkowicie szczere i zaświeca nam się czerwona lampka, że nie możemy im zaufać w stu procentach. Mimo wszystko pozwalamy im pojawiać się w naszym życiu i ciężko nam się od nich odciąć.

4. Nowe otoczenie

W życiu co jakiś czas znajdujemy się w nowym otoczeniu. Może być to nowe miejsce zamieszkania, miejsce pracy lub szkoła. W każdym przypadku jesteśmy nowi i czujemy się osamotnieni. Znajdujemy się w miejscu, które jest nam nieznajome, a ludzie zupełnie obcy. To sprawia, że czujemy się samotni i tęsknimy za tym, co nam znane.

5. Brak głębszych uczuć

Ten rodzaj samotności pojawia się u osób, które są otoczeni gronem przyjaciół i mogą nawet być w związku, ale nie czują głębszych uczuć do bliskich. Pojawia się zaufanie i lojalność, jednak brakuje tej wyjątkowej więzi, czułości oraz troski.

6. Brak czasu na przyjaźń

Poznajemy wiele osób, które są bardzo uprzejme i przyjacielskie, ale nie każdy z nich zostaje naszym przyjacielem, mimo że tego byśmy chcieli. Wiele takich osób zazwyczaj nie chce pogłębiać relacji lub mają wokół siebie wystarczająco dużo przyjaciół, że nie czują potrzeby szukania nowego. To jednak sprawia, że zaczynamy czuć się samotni. Bardzo podobna samotność pojawia się w sytuacji, kiedy każdy z naszych przyjaciół zaczął tworzyć własne życie i zaczyna brakować czasu na utrzymanie silnej relacji, którą mieliśmy wcześniej.

7. Brak drugiej osoby

Nie zawsze mamy potrzebę nawiązywania głębszych relacji z drugą osobą, ale zdarza się, że po prostu potrzebujemy kogoś, kto będzie blisko nas. Możemy być otoczeni przyjaciółmi, rodziną lub znajomymi z pracy, lub szkoły, ale to nadal nie będzie to samo, jeśli w domu jesteśmy sami. Wielu ludzi nie potrafi żyć, będąc samemu w domu i zawsze lepiej się czują, jeśli ktoś za ścianą obok ogląda ulubiony serial lub rano zaparza kawę.

Udostępnij: