Psychologia kryje w sobie wiele tajemnic, które ciężko jest nam zrozumieć. Dlatego też psychologowie i filozofowie zupełnie inaczej postrzegają świat niż inni. Potrafią dostrzec pewne elementy, które nie zawsze są oczywiste na pierwszy rzut oka. Poznajmy zatem cytaty znanych psychologów i filozofów, które mogą zmienić nasze myślenie i pogląd na niektóre sytuacje.
Noam Chomsky
Jeśli nie wierzymy w wolność słowa dla ludzi, którymi gardzimy, nie wierzymy w to wcale.
Filozof w ten sposób pokazuje, że nie do końca jesteśmy tolerancyjni, jak nam może się wydawać. Szanujemy zdanie i poglądy osób, które darzymy sympatią. Inaczej to jednak wygląda w stosunku do osób, których myślenie jest nieco inne.
Gerd Gigerenzer
Musimy nauczyć się żyć z niepewnością.
Niemiecki psycholog przedstawił niepewność, jako naturalną część naszego życia, którą ciągle staramy się pozbyć lub unikać. Kluczem do lepszego życia jest zatem nauka współpracy z takimi też emocjami, które wywołują niepewność.
Carl Rogers
Kiedy patrzę na świat, jestem pesymistą, ale kiedy patrzę na ludzi, jestem optymistą.
Według psychologa, Carla Rogersa, każdy z nas sam wybiera to, kim chce być. Wierzył w pozytywną stronę ludzi. Nie zaprzeczał jednak istnieniu zła i ludzi, którzy za tym złem podążają. Sądził jednak, że pozytywne nastawienie do istot ludzkich poprowadzi nas na lepsze tory.
Viktor Emil Frankl
Kiedy nie jesteśmy już w stanie zmienić sytuacji, jesteśmy zmuszeni do zmiany siebie.
Te słowa pokazują, jak ogromną kontrolę możemy mieć nad samym sobą, jeśli tylko tego chcemy. Psychiatra uważał, że jesteśmy w stanie zmienić samego siebie, jeśli nie możemy mieć wpływu na konkretną sytuację. Według jego przemyśleń życie ma sens, który żaden z ludzkich umysłów nie jest w stanie pojąć.
Virginia Satir
Wysłana wiadomość nie zawsze jest tą samą odebraną wiadomością.
Psychoterapeutka zwróciła uwagę na wartość konwersacji. Ludzie mają w zwyczaju przedstawiać swoje opinie w taki sposób, że są to jedyne poprawne spostrzeżenia. W rzeczywistości każdy może posiadać zupełnie odmienne myślenie. Zakładanie z góry, że ktoś uważa tak samo, pokazuje, na jakim poziomie stoi nasza umiejętność porozumiewania się.
Erich Fromm
Dawanie jest bardziej radosne niż przyjmowanie, nie dlatego, że jest pozbawieniem, ale dlatego, że w akcie dawania leży wyraz mojego życia.
Filozof wierzył, że miłość potrafi stawić czoła wszystkim przeszkodom tego świata. Uważał, że dawanie jest źródłem naszego szczęścia, jako że bliscy stanowią ważną część naszego życia. Nasze szczęście jest zależne od ich uśmiechu i zadowolenia.
Carl Gustav Jung
Najbardziej intensywne konflikty, jeśli zostaną rozwiązane, pozostawiają po sobie poczucie bezpieczeństwa i spokoju, który nie jest łatwy do zakłócenia. To tylko te intensywne konflikty i ich żar, są potrzebne do osiągnięcia wartościowych i trwałych rezultatów.
Jung twierdził, że to konfrontacja z poważnymi problemami jest źródłem ogromnych zmian. To od ich pokonywania zależą nasze sukcesy i osiągnięcia oraz wewnętrzna siła, a co za tym idzie, poczucie kontroli oraz bezpieczeństwa, do którego każdy z nas dąży.