W związku z waloryzacją emerytur i rent padła decyzja dotyczącą wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Czy dojdzie do jego zrównania?
Sytuacja osób starszych w Polsce
Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Polityki Senioralnej oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiono raport dotyczący sytuacji osób starszych w Polsce za rok 2022.
Posłowie kierowali pytania do przedstawicielek rządu, w tym do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, oraz Ministra ds. Polityki Senioralnej, Marzeny Okłę-Drewnowicz, dotyczące planowanych działań mających na celu wsparcie seniorów.
Marlena Maląg, była szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, podkreśliła, że w okresie rządów PiS przeprowadzono szereg działań, takich jak waloryzacja świadczeń, wprowadzenie 13. i 14. emerytury oraz rozbudowa sieci domów i klubów "Senior plus". Teraz oczekuje konkretnych rozwiązań legislacyjnych przygotowanych przez nowy rząd.
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaznaczyła, że kwestie związane z polityką senioralną nie są jednorazowym wyzwaniem, ale raczej sprawą o charakterze cywilizacyjnym, wymagającą długofalowego podejścia. Minister poinformowała również, że obecnie przygotowywane są konkretne zmiany legislacyjne mające na celu poprawę sytuacji osób starszych.
Najniższa emerytura
W trakcie tego spotkania zadeklarowano kontynuację wszystkich programów i dodatków dla seniorów. Podkreślono, że celem jest realizacja zobowiązań wynikających z umowy koalicyjnej. Czyli wsparcie seniorów po starcie małżonka oraz waloryzacja rent i emerytur.
Waloryzacja emerytur
Podczas tego spotkania odniesiono się również do drugiej waloryzacji emerytur.
„Ten projekt jest, będzie rozwijany, konsultowany i będzie on realizował zobowiązania rządu Koalicji 15 października” — zapowiedziała szefowa MRPiPS
Minister Rodziny odniosła się także do renty wdowiej.
„Dziś ten projekt doczeka się procedowania i mam nadzieję, że będzie mógł liczyć na rzetelną, merytoryczną debatę” - powiedziała Dziemianowicz-Bąk.
ZOBACZ TAKŻE: Jak oszczędzać na emeryturę, aby godnie żyć?
Wiek emerytalny
Jak podkreśla sama minister:
„Zapewniliśmy środki w budżecie na kontynuację pewnych programów i świadczeń, ale stawiamy sobie cele daleko szersze i bardziej ambitne, a przede wszystkim cele o charakterze systemowym. Polityka senioralna to wyzwanie cywilizacyjne, a nie treść na partyjną ulotkę”
W odpowiedzi na pytania związane ze zrównaniem wieku emerytalnego Dziemianowicz – Bąk odpowiedziała, że „nie ma takich planów”.
„Naszym celem jest m.in. wprowadzenie drugiej waloryzacji rent i emerytur i wsparcie osób starszych po stracie małżonka” - powiedziała Dziemianowicz- Bąk.
Zaś Marzena Okła – Drewnowicz zapewniła, że programy „Senior plus” i „Aktywni Plus” będą nadal realizowane.
Wspomniano o planach dotyczących opracowania "bonu senioralnego" mającego na celu wsparcie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania. Dodatkowo, planowane jest utworzenie międzyresortowego zespołu ds. opieki długoterminowej.