Nie masz telewizora? I tak zapłacisz abonament RTV!

Ostatnie doniesienia związane z opłatą abonamentową RTV mogą być szokujące dla wielu Polaków. Okazuje się, że nawet w przypadku braku posiadania telewizora czy radia, a korzystania jedynie z urządzeń mobilnych takich jak smartfony czy komputery, jesteśmy zobowiązani do opłacania abonamentu RTV.

Kontrowersje wokół abonamentu RTV

Sprawa płacenia abonamentu jest kwestią, która od wielu lat budzi duże kontrowersje. Wiele osób unika tej opłaty, choć abonament RTV jest obowiązkowy dla wszystkich posiadaczy telewizora lub radia. Abonament wynosi 27,30 zł za telewizor lub 8,70 zł za radio. I nie tylko w przypadku, gdy korzystamy z tych sprzętów, ale gdy odbieramy na nich sygnał.

ZOBACZ TAKŻE: Ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Pracodawca zapłaci nawet 7000 złotych!

Abonament RTV także za smartfony, komputery i tablety

Zaskakującym dla wielu odkryciem jest fakt, że opłata abonamentowa obejmuje nie tylko urządzenia w domu, ale także odbiorniki w pojazdach, na przykład radio samochodowe.

Co więcej, większość obywateli nie zdaje sobie sprawy z tego, że obowiązek ten ciąży również w dość kuriozalnej sytuacji. Nawet jeśli w domu nie posiadamy telewizora ani radia, a jedynie korzystamy z urządzeń mobilnych, takich jak smartfony, komputery czy tablety, nadal jesteśmy zobowiązani do regularnego płacenia abonamentu RTV.

Nie masz telewizora? I tak zapłacisz abonament RTV!

Nowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazuję, że abonament RTV zapłacą teraz posiadacze smartfonów, komputerów i tabletów!

„Opłatę abonamentową pobiera się w celu umożliwienia realizacji misji publicznej i powiązana jest ona z możliwością korzystania z publicznego radia i telewizji, a nie z faktycznym wykorzystaniem tej możliwości na konkretnym typie urządzenia, co ujął sąd pierwszej instancji w stwierdzeniu "odbiornik w jego tradycyjnej formie" - radio oraz telewizor; natomiast abonament "jako opłatę wynikającą z możliwości odbioru programu za pomocą tych urządzeń"- wskazał w  wyroku NSA.

Zdjęcie Nie masz telewizora? I tak zapłacisz abonament RTV! #1

Sąd uznał, że znaczącą kwestią jest to, że te urządzenia mobilne także umożliwiają odbiór telewizji i radia, nawet jeśli nie używamy ich w ten sposób.

"Naczelny Sąd Administracyjny raz jeszcze podkreśla, że opłatę abonamentową pobiera się w celu umożliwienia realizacji misji publicznej i powiązana jest ona z możliwością korzystania z publicznego radia i telewizji, a nie z faktycznym wykorzystaniem tej możliwości na konkretnym typie urządzenia, co ujął sąd pierwszej instancji w stwierdzeniu »odbiornik w jego tradycyjnej formie« – radio oraz telewizor; natomiast abonament »jako opłatę wynikającą z możliwości odbioru programu za pomocą tych urządzeń«"- czytamy w wyroku NSA.

Udostępnij: