To nie koniec reform w polskim szkolnictwie! Jest kolejna zapowiedź zmian!

W systemie edukacji w ostatnim czasie wiele się dzieje. Pojawiły się już zapowiedzi wprowadzenia kolejnych zmian w szkołach. Czego dotyczą te zmiany? Dla kogo są przewidziane?

Minister Edukacji Barbara Nowacka zapowiedział wprowadzenie kolejnych nowości. Informacje takie pojawiły się na poniedziałkowym spotkaniu z uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. Zmiany te mają już zostać wdrażane przez MEN

Nowy program w szkołach

Podczas spotkania zostały poruszone bardzo ważne sprawy. Dotyczą one przede wszystkim problemu związanego z dostępnością uczniów do pomocy psychologicznej w szkołach.

Zdjęcie To nie koniec reform w polskim szkolnictwie! Jest kolejna zapowiedź zmian! #1

Minister Edukacji wyjaśniła, że problem jest złożony, podkreślając między innymi trudności związane z oczekiwaniami wobec pracy szkolnego psychologa oraz poziomem wynagrodzenia. Jak podkreśliła:

Samą ustawą nie załatwi się (…), żeby w Polsce było wielu psychologów gotowych do pracy w szkołach

Zapowiedziano także podczas tego spotkania, ze MEN chce opracować wspólny program z Ministerstwem Zdrowia. Założenia tego programu maja na celu przyciągnięcie osób z wykształceniem psychologicznym do szkół.

Zapowiedziano także, że w związku z poważnym problem dotyczącym zdrowia psychicznego wśród uczniów, ma się odbyć specjalna konferencja. Miałaby ona zostać poprowadzona przez Izabelę Ziętka (wiceminister stanu) i Paulinę Piechna-Więckiewicz (pełnomocnik ds. zdrowia psychicznego uczniów).

Problemy zdrowia psychicznego wśród młodzieży

Pod koniec stycznia MEN wydał raport w sprawie kryzysu zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży.

Raport ten został opublikowany przez członków Fundacji Grow SPACE. Informacje jakie zostały tam zawarte budzą prawdziwy niepokój. Z raportu wynika, że w roku 2023 odnotowano 2139 podjętych prób samobójczych, aż 146 zakończyło się śmiercią.

ZOBACZ TAKŻE: Istotna zmiana dla maturzystów. CKE przesuwa terminy!

Dane, które zostały zawarte w raporcie zostały pozyskane z Komend Wojewódzkich Policji.

Barbara Nowacka zapowiedziała, ze jest to sprawa priorytetowa i jak najszybciej muszą zostać wprowadzone skuteczne rozwiązania związane z tym problemem.

W związku z tym w rozmowach poruszono kwestię odpowiedniego przygotowania nauczycieli, a także zatrudnienia psychologów w placówkach edukacyjnych.

Telefony zaufania

Ważną kwestią jest znajomość numerów telefonów, pod którymi można uzyskać odpowiednią pomoc psychologiczną oraz specjalistyczne wsparcie.

Lista numerów:

  • 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę,

  • 800 12 12 12 – telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka,

  • 800 119 119 – telefon zaufania Towarzystwa Przyjaciół Dzieci (godz. 14:00 - 22:00),

  • 800 080 222 – całodobowa infolinia dla dzieci,

  • 800 120 226 – linia ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

Udostępnij: