Osoby korzystające z ogrzewania mieszkania za pomocą gazu mogą starać się o zwrot podatku VAT. Jakie kryteria trzeba spełniać, aby uzyskać ulgę?
- Refundacja za ogrzewanie gazowe
- Na jaki gaz przysługuje refundacja?
- Kto nie otrzyma takiego zwrotu?
- Warunki uzyskania zwrotu podatku VAT
- Gdzie należy złożyć wniosek?
- Wymagane dokumenty
Ministerstwo Klimatu i Środowiska na swojej stronie poinformowało o możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT za ogrzewanie gazem. Nie wszyscy jednak mogą się ubiegać o refundację kosztów poniesionych w tym zakresie.
Refundacja za ogrzewanie gazowe
Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w 2024 roku można starać się o zwrot podatku VAT za ogrzewanie gazowe. Objęte tym są paliwa gazowe dostarczane w okresie od dnia 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku.
Na jaki gaz przysługuje refundacja?
W komunikacie MKiŚ wymienione zostały rodzaje gazu, które podlegają refundacji. Są nimi:
-
gaz ziemny wysokometanowy
-
gaz zaazotowany ( w tm skroplony gaz ziemny oraz gaz propan butan lub inny gaz palny dostarczany za pomocą sieci gazowej.
ZOBACZ TAKŻE: Trwa bojkot Oleju Kujawskiego! O co chodzi?
Kto nie otrzyma takiego zwrotu?
Pamiętać należy, że taki zwrot nie przysługuje osobom, które zaopatrują się w gaz w butlach lub ogrzewają wodę przy pomocy gazu.
To ważne kryterium, o którym warto wiedzieć, jeśli chce się ubiegać o zwrot podatku VAT.
Warunki uzyskania zwrotu podatku VAT
Ministerstwo przypomina, że aby ubiegać się o zwrot podatku VAT za ogrzewanie gazowe, piec musi być zarejestrowany w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Dodatkowo, istnieje kryterium dochodowe. Gospodarstwa domowe, których miesięczne dochody netto nie przekraczają 2100 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym, mogą starać się o zwrot.
Gdzie należy złożyć wniosek?
Z komunikatu Ministerstwa jasno wynika, że aby uzyskać refundację należy złożyć wniosek.
Refundacja podatku VAT będzie wypłacana przez samorządy. Wniosek należy składać w urzędzie gminy właściwym dla miejsca zamieszkania lub innej gminnej jednostki wyznaczonej do realizacji tego zadania – komunikat ministerstwa
Ministerstwo podkreśla, że wniosek o zwrot podatku VAT może złożyć tylko osoba, która jest wymieniona jako odbiorca na fakturze VAT i która zawarła umowę. Wnioski o refundację za rok 2023 oraz rok 2024 należy składać osobno.
Wymagane dokumenty
Do złożenia wniosku o zwrot podatku VAT konieczne jest:
-
dołączenie kopii faktury potwierdzającej zakup gazu
-
dołączenie kopii umowy zawartej z dostawcą
-
dołączenie dowodu opłacania rachunków.
Można to zrobić osobiście w urzędzie gminy lub za pomocą internetu.