Robert Biedroń podczas udziału w Programie Pierwszego Polskiego Radia przekazał informacje, że już wkrótce do Sejmu ma zostać przedstawiony projekt zakładający skrócenie tygodnia pracy z obecnych 40 godzin do 35 godzin. Czy dojdzie do takich zmian?
- Zapowiedź nowego projektu ustawy
- Jakie zmiany przyniesie wprowadzenie 35-godzinnego tygodnia pracy?
- Próby zmian na polskim rynku
- Inne zmiany proponowane przez Lewicę
Takie plany miała już Lewica w swojej poprzedniej kadencji. Nie doszło to jednak to skutku. Obecny premier jest przychylny takiemu rozwiązaniu. Przewodniczący Nowej Lewicy stwierdził, że wprowadzenie takiej nowelizacji jest jak najbardziej uzasadnione.
Zapowiedź nowego projektu ustawy
Robert Biedroń szykuje prawdziwy przełom dla pracowników. Taką deklarację złożył na antenie Programu 1 Polskiego Radia.
Pracujemy najwięcej w Europie i proporcjonalnie zarabiamy dość mało i trzeba to zmienić. Zrobili to Hiszpanie, testują to Niemcy i zrobiono to w wielu innych krajach. Taki jest dzisiaj trend. Myślę, że złożenie tego projektu to kwestia kilku tygodni - powiedział Biedroń w rozmowie z Karolem Surówką w "Sygnałach Dnia" PR1
Ten projekt ma zostać jeszcze skonsultowany z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Myślę, że jest to kwestia tygodni, wydaje mi się, że dobrze by było, żeby to skonsultować z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, gdzie zresztą jest nasza ministra, więc ta inicjatywa albo wyjdzie ze strony ministerstwa, albo ze strony parlamentarzystów– mówił Biedroń
Jakie zmiany przyniesie wprowadzenie 35-godzinnego tygodnia pracy?
Propozycja wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, którą Donald Tusk przedstawił już w 2022 roku, na razie nie została zrealizowana w Polsce. Niemniej jednak, koncepcja skracania tygodnia pracy do czterech dni staje się coraz popularniejsza. Jest to głównie związane z przekonaniem, że krótszy czas pracy przyczynia się do większej efektywności pracowników.
Warto zauważyć, że zmniejszenie liczby godzin pracy niekoniecznie musi wiązać się ze zmniejszeniem wynagrodzenia. Wręcz przeciwnie, może to mieć pozytywny wpływ na jego wzrost, co pokazuje hiszpański przykład.
Próby zmian na polskim rynku
Na polskim rynku zaczęto już stosować wprowadzenie zmian w zakresie 4- dniowego tygodnia pracy. Poznański Herbabol wprowadził takie zmiany. W mediach społecznościowych firma poinformowała:
Docelowo już w 2025 r. zespół ma pracować, nie pięć, a cztery dni w tygodniu a dodatkowy wolny dzień, ma być płatny – oficjalny komunikat Herbapolu
Firma dodała również, że:
W styczniu rozpoczęliśmy działania od jednego wolnego piątku i docelowo do końca roku osiągniemy cel, w którym każdy piątek będzie dniem wolnym od pracy-dodaje firma
Inne zmiany proponowane przez Lewicę
Nie wszystkie propozycje pochodzące od Lewicy dotyczą skracania czasu pracy.
ZOBACZ TAKŻE: Pilne! ZUS ostrzega przed fałszywym profilem na Facebooku!
W ich programie wyborczym znajduje się również postulat, aby ogłoszenia o pracy zawierały informacje o minimalnym wynagrodzeniu przewidzianym dla danej pozycji.
Innymi sugestiami są obowiązkowe i automatyczne naliczanie odsetek za opóźnienia w wypłacie pensji w wysokości 0,5% miesięcznego zarobku dziennie, oraz zapewnienie co najmniej dwóch wolnych niedziel w miesiącu dla pracowników, którzy obecnie nie są objęci zakazem pracy w niedziele.