Nieuregulowanie płatności do 25 lutego grozi karą! Emerytura może zostać pomniejszona?!

Świadczenie emerytalne może zostać pomniejszone. Przyczyną takiej decyzji jest brak spłaty należności za opłaty abonamentowe. Kto może zostać ukarany w ten sposób? O czym należy pamiętać?

Każdy, kto posiada odbiorniki telewizyjne zarejestrowane, ma w obowiązku płacić za nie abonament. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podaje, że tylko co trzecia osoba dokonuje takich płatności.

Abonament RTV pod stałą kontrolą

Opłaty za abonament związany z RTV jest pod stałą kontrolą Poczty Polskiej. Najczęściej nie odbywają się kontrole domowe, które sprawdzają dotrzymywanie tego obowiązku. Zazwyczaj, osoba która nie płaci abonamentu otrzymuje wezwanie listem poleconym.

Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli chodzi o emerytów. W ich przypadku nie płacenie abonamentu wiąże się z tym, że ich świadczenie emerytalne może zostać zajęte przez Urząd Skarbowy. To oznacza, że z wysokości emerytury zostaną odciągnięte zaległości związane z opłata RTV.

Zdjęcie Nieuregulowanie płatności do 25 lutego grozi karą! Emerytura może zostać pomniejszona?! #1

Jaka jest wysokość abonamentu RTV?

Abonament RTV to opłata, którą ponosi się za telewizor lub radio. Jeżeli posiadany przez nas sprzęt został zarejestrowany na Poczcie Polskiej, obowiązkowo musi płacić za niego opłaty. Płatności dokonuje się do 25. dnia każdego miesiąca.

Opłaty za telewizor to 27, 30 zł miesięcznie, a za radio 8, 70 zł miesięcznie.

Wezwanie do zapłaty za RTV

Takie wezwanie może otrzymać każdy, kto zarejestrował zakupiony sprzęt na Poczcie Polskiej. Informacje dotyczące właścicieli sprzętu są zarejestrowane w Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej, i to na tej podstawie możemy zostać zweryfikowani jako dłużnicy zalegający z opłatami. W konsekwencji może zostać skierowany do nas list z obowiązkiem spłaty zaległych należności.

ZOBACZ TAKŻE: Zmiany na rynku pracy! 35-godzinny tydzień pracy?

Ile mamy czasu na spłatę zaległości od otrzymania wezwania?

Jeżeli zostało do nas skierowane wezwanie do spłaty zaległych należności, musimy je uregulować do 7 dni po otrzymaniu wezwania. W przeciwnym razie sprawa zostanie skierowana do Urzędu Skarbowego. To może doprowadzić do utraty części dochodów.

Zmniejszenie emerytury karą za brak płatności

W przypadku, kiedy to emeryt nie opłaca abonamentu, może dojść do zajęcia części jego świadczenia.

Urząd Skarbowy może dokonać ściągnięcia należności z:

  • rachunku bankowego

  • nadpłaty podatku

  • wynagrodzenia

  • za pomocą komornika

Kto nie musi płacić za abonament RTV?

Nie wszyscy emeryci mają obowiązek dokonywania płatności za abonament RTV. Niektórzy z nich są zwolnieni z takich opłat.

Do tej grupy należą osoby, które:

  • ukończyły 75. lat

  • posiadają I grupę inwalidzką

  • są weteranami bądź inwalidami wojennymi

  • przekroczyły 60. rok życia i posiadają prawo do emerytury, która nie przekracza miesięcznie 50% średniego wynagrodzenia

Po zwolnienie z opłat za RTV należy zgłosić się na Pocztę Polską.

Udostępnij: