Szykują się kontrole! Za brak tego dokumentu grozi kara grzywny!

Wraz z nowymi przepisami pojawiają się także kontrole. Te dotyczą tym razem sprawdzenia posiadania świadectwa energetycznego. Jakie kary grożą za brak posiadania dokumentu?

W 2023 roku nastąpiła zmiana w przepisach dotyczących budynków, które zostały postawione po 2009 roku. Obowiązkiem osób, które wybudowały domy właśnie w tym okresie muszą posiadać świadectwo energetyczne. W tym zakresie ruszyły kontrole.

Czym jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne to dokument, który zawiera informacje o zużytej energii przez gospodarstwo domowe.

Zdjęcie Szykują się kontrole! Za brak tego dokumentu grozi kara grzywny! #1

Wystawienie takiego dokumentu jest płatne. Jego kwota wynosi od 500 do 800 zł. Ceny te mogą być większe, jeśli jest się właścicielem dużej nieruchomości, bądź dom znajduje się w mieście. W tedy za taki dokument można zapłacić nawet 1000 zł.

Właściciele domów mają obowiązek posiadania takich dokumentów.

Kara grzywny za brak świadectwa energetycznego

Nieposiadanie świadectwa energetycznego, będzie się wiązało z nałożeniem kary grzywny. Może ona sięgać aż 5 tys. zł.

Jest to uregulowane w prawie, gdzie zawarte są także informacje dotyczące częstotliwości przeprowadzania takich kontroli.

Ilość odbytych kontroli jest zależna od posiadanego źródła ogrzewania.

Jak często można spodziewać się kontroli?

W przepisach jest określone, że mogą się one odbyć w okresach co 2, 3, 4 lub 5 lat. Istotne jest, że jeśli od ostatniej kontroli nie nastąpiła żadna zmiana w systemie ogrzewania domu, a zatem jego charakter energetyczny pozostał taki sam, wówczas kolejna kontrola nie będzie wymagana.

Wymagana kontrola co 2 lata konieczna jest w domach, gdzie kotły opalane są paliwem stałym lub ciekłym, a ich nominalna moc cieplna nie przekracza 100 kW.

Jak podaje portal Interia Biznes, kontrola co 3 lata przewidziana jest dla gospodarstw domowych, u których źródła ciepła są nieuwzględnione w zestawieniu, a także elementy systemu ogrzewania lub połączonego systemu ogrzewania i wentylacji, o łącznej mocy cieplnej przekraczającej 70 kW.

ZOBACZ TAKŻE: Nieuregulowanie płatności do 25 lutego grozi karą! Emerytura może zostać pomniejszona?!

Kontrola co 4 lata obejmują kotły o mocy cieplnej nominalnej większej niż 100 kW.

Jednak kontrola co 5 lat, dotyczy tylko kotłów o mocy cieplnej od 20 kW do 100 kW. Wszelkie nieprawidłowości lub braki mogą skutkować dużymi stratami finansowymi dla właścicieli.

 

 

Udostępnij: