Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce jest zróżnicowany. Do tej pory nie zostały wprowadzone żadne zmiany. Czy w najbliższym czasie rząd planuje wprowadzić modyfikację w tym zakresie?
Do tej kwestii odniósł się poseł Witold Tumanowicz z Konfederacji, zwracając uwagę na to, że obecnie przepisy związane z kwestią wieku emerytalnego stanowią różnicę ze względu na płeć. Ta różnica budzi wątpliwości dotyczące równości płci oraz sprawiedliwości społecznej.
Obecnie obowiązujące przepisy tzw. ustawy emerytalnej w Polsce ustalają różne wieki emerytalne dla kobiet i mężczyzn. Kobiety mogą przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, podczas gdy mężczyźni muszą oczekiwać do ukończenia 65 lat. Ta różnica budzi szereg pytań dotyczących równości płci i sprawiedliwości społecznej- wypowiedź posła
Według tego stwierdzenia posła obowiązująca zasada jest przykładem dyskryminacji.
Stanowisko resortu pracy
Według informacji jakie udziela resort pracy w sprawie wieku emerytalnego wynika, że nie ma akceptacji ze strony społeczeństwa na dokonanie takich zmian. Jak wynika z tego, nie są prowadzone w tej kwestii żadne prace, które miałyby wprowadzić jakiekolwiek modyfikacje.
ZOBACZ TAKŻE: Nowe świadczenie od Państwa?! Musisz spełnić jeden warunek!
Według wiceszefowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, resort nie posiada dostępnych ekspertyz dotyczących potencjalnych skutków zrównania wieku emerytalnego na różnych poziomach, np. 62, 63, 64 lat, dla stabilności systemu emerytalnego.
Aleksandra Gajewska ocenia tę sytuację w ten sposób, że:
Biorąc jednak pod uwagę dziesięcioprocentową przewagę populacji kobiecej nad męską w grupie wiekowej 60-65 lat i występującą różnicę wynagrodzeń na niekorzyść kobiet (lukę płacową), dłuższy okres odprowadzania składek przez kobiety nie musiałby zrekompensować straty spowodowanej obniżeniem wieku emerytalnego mężczyzn - stwierdziła Aleksandra Gajewska
Jak wynika z powyższych informacji obecnie nie są planowane żadne zmiany w tym zakresie. Wiceszefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powiedziała, że obecnie rząd nie przeprowadza prac nad oszacowaniem, jak mogłaby się zmienić średnia wysokość emerytur kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci.
Gajewska zauważyła, że chociaż mężczyźni pobierają emerytury przez krótszy czas niż kobiety, to ich świadczenia są zazwyczaj wyższe niż świadczenia kobiet.
Aktualne przepisy
Aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące emerytur w Polsce ustalają różne wiekowe granice dla kobiet i mężczyzn. Kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat, podczas gdy mężczyźni muszą poczekać do osiągnięcia 65 lat.