13. i 14. emerytura do likwidacji?! Jaka jest decyzja rządu?

13. i 14. emerytura zostały wprowadzone jeszcze za kadencji poprzedniego rządu. Obecni rządzący stwierdzili, że nie będą tego zmieniać. Wypłata świadczeń emerytalnych na ten rok jest nadal aktualna. Czy szykują się jakieś zmiany w tym zakresie?

Z nowych rozwiązań zaproponowanych przez Ryszarda Petru z Trzeciej Drogi wynika, że szykują się zmiany dotyczące emerytur. Na ten rok istnieją jednak zapewnienia ze strony obecnego rządu o wypłacaniu tych świadczeń, na zasadach jakie do tej pory obowiązywały.

Czy dojdzie do likwidacji 13. i 14. emerytury?

Do tej pory nie podawano żadnych informacji dotyczących zniesienia 13. i 14. emerytury. Ostatnio jednak Ryszard Petru na antenie RadiaZet, poinformował o nowym pomyśle dotyczącym tej kwestii.

Opozycja złożyła już konkretną propozycję. Pojawił się pomysł, by zastąpić trzynastkę i czternastkę likwidacją podatku na stałe. Trzynasta emerytura stałaby się częścią emerytury miesięcznej - mówił w RadiuZet Ryszard Petru

Według tych propozycji, emerytura byłaby wyższa ze względu na zniesienie podatku. Już w programie wyborczym Trzeciej Drogi pojawiły się pomysły dotyczące zniesienia składki rentowej dla seniorów, którzy są aktywni zawodowo.

W propozycji padły także informacje o tym, że trzynasta pensja byłaby wypłacana osobom, które osiągnęły wiek emerytalny. Byłoby to niezależne od tego czy podejmują prace zawodową, czy przechodzą na świadczenie emerytalne.

ZOBACZ TAKŻE: Pilny komunikat Action! Sklep wycofuje popularny produkt, który jest niebezpieczny dla zdrowia!

Założenie takiego pomysłu to zachęta do utrzymywania aktywności zawodowej wśród seniorów.

Kiedy wypłata 13. i 14. emerytury?

"Trzynastka" stała się istotnym wsparciem dla seniorów, zwłaszcza w okresach świątecznych. Pierwsze wypłaty 13. emerytury zaplanowano na okres po Wielkanocy. Osoby, które nie miały zawieszonego prawa do świadczeń z tytułu renty lub emerytury na dzień 31 marca 2024 roku, otrzymają dodatkowe wsparcie finansowe.

Pierwsze świadczenia zostaną wypłacone w kwietniu 2024 roku, wraz z regularną emeryturą za ten miesiąc. Natomiast osoby pobierające świadczenia przedemerytalne otrzymają "trzynastkę" w maju 2024 roku.

Zdjęcie 13. i 14. emerytura do likwidacji?! Jaka jest decyzja rządu? #1

Wypłaty 14. emerytury są planowane na drugą połowę 2024 roku, czyli na okres zimowy i przedświąteczny, który dla seniorów często okazuje się wyjątkowo trudny. Dodatkowe świadczenia prawdopodobnie pojawią się na kontach emerytów we wrześniu lub w październiku. Aby je otrzymać, nie będzie konieczności składania dodatkowych wniosków.

Udostępnij: