Będą podwyżki cen prądu! Padły konkretne kwoty!

Ceny za prąd zostały zamrożone od 2022 roku. Ta sytuacja jednak ma ulec zmianie. Z informacji jakie przekazała Minister Klimatu szykują się podwyżki. Padły konkretne kwoty. Ile będziemy płacić za prąd? Od kiedy szykują się zmiany?

Ceny za prąd zostały zamrożone od 2022 roku. Ta sytuacja jednak ma ulec zmianie. Z informacji jakie przekazała Minister Klimatu szykują się podwyżki. Padły konkretne kwoty. Ile będziemy płacić za prąd? Od kiedy szykują się zmiany?

Podwyżki cen prądu mają wzrosnąć o nie więcej niż 30 zł dla gospodarstwa domowego. Takie informacje zostały przekazane przez Paulina Hennig-Kloska. Zapowiedziano również, że niektórzy odbiorcy, będą mogli liczyć na pomoc państwa.

Podwyżka prądu

Minister Klimatu podczas rozmowy z Bogdanem Rymanowskim w „Gościu Wydarzeń” poinformowała, że w sprawie podwyżek cen za prąd odbyło się spotkanie międzyresortowe, w którym udział wzięli Ministerstwo Finansów, przemysłu oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych. Nie zabrakło tam również przedstawicieli jednostek, które są odpowiedzialne za ceny energii elektrycznej.

Spekulacji medialnych jest bardzo wiele. Dzisiaj mieliśmy bardzo dobre spotkanie międzyresortowe z udziałem Ministerstwa Finansów, przemysłu, Ministerstwa Aktywów Państwowych. Byli też przedstawiciele jednostek, od których ceny energii zależą – wypowiedź minister klimatu

Z jej wypowiedzi wynika, że chciałaby, aby ceny za prąd w danym gospodarstwie domowym nie wzrosły o więcej niż 30 zł. Jak twierdzi ministra istnieje nadal szansa do tego, aby kwoty te zostały obniżone. Jak twierdzi, warunki na rynku są dobre, wszystko się stabilizuje.

Zdjęcie Będą podwyżki cen prądu! Padły konkretne kwoty! #1

Przypomnijmy, że ceny za prąd elektryczny mają być odmrożone od 1 lipca 2024 roku. W tej kwestii ministra klimatu zapowiedziała, że ceny te mogą być nadal częściowo zamrożone.

Mogą być częściowo zamrożone. Rysujemy różne scenariusze – wypowiedź minister klimatu

Niektóre gospodarstwa będą mogły liczyć na pomoc państwa.

To są często jednoosobowe, emeryckie gospodarstwa, duże rodziny o niskim dochodzie. Będziemy uruchamiać też pomoc w ramach walki z ubóstwem energetycznym dla tej grupy, by nie wzrosły rachunki – mówiła Hennig-Kloska

Dwie drogi pomocy ze strony rządu

Minister klimatu przekazała również, że rząd planuje pomagać gospodarstwom domowym.

Z jednej strony pomoc ta ma być udzielana rodzinom z małymi dochodami finansowymi. Z drugiej zaś strony rząd dołoży wszelkich starań, aby ceny za energie elektryczną były obniżone.

Według informacji jakie przekazała Paulina Henning-Kloska, pomoc ta jest szykowana dla 4,4 miliona rodzin.

ZOBACZ TAKŻE: Nowe procedury realizacji recept! Od 1 marca zostaną wprowadzone zmiany!

Warto pamiętać, że dotychczasowe przepisy przewidywały ochronę gospodarstw domowych przed rosnącymi rachunkami za energię elektryczną w okresie 6 miesięcy – od 1 stycznia do 30 czerwca 2024.

W tym czasie preferencyjna stawka netto za prąd wynosiła 0,41 zł/kWh, podczas gdy aktualna taryfa na sprzedaż energii to 0,74 zł/kWh. W ostatnim okresie płaciliśmy ok. 55 proc. realnych kosztów.

Udostępnij: