Rząd szykuje duże zmiany w L4! To może być prawdziwa rewolucja!

W mediach pojawiły się informacje o zmianach jakie maja nastąpić w wypłacaniu świadczeń chorobowych. Rząd szykuje się do poważnych zmian w L4. Czego możemy się spodziewać? Kiedy przewidywane są zmiany?

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, pracodawca nie będzie obciążony kosztami związanymi z przebywaniem pracownika na zwolnieniu chorobowym, już od pierwszego dnia dostarczenia takiego dokumentu. Taki obowiązek ma przejść na Zakłada ubezpieczeń Społecznych. Związane jest to z odciążeniem budżetu pracodawcy z ponoszonych kosztów w tym zakresie.

Jakie będą zmiany w L4?

Obecne przepisy zobowiązują pracodawcę do wypłaty świadczenia chorobowego do 33 dni w roku w sytuacji, gdy pracownik przebywa na zwolnieniu chorobowym.

Okres ten jest krótszy, tzn. do 14 dni, tylko w przypadku osób po 50. roku życia.

Zmiany jakie szykuje rząd maja przede wszystkim być dużym ułatwieniem zwłaszcza dla małych firm, o czym już w styczniu informował premier.

Chcemy, aby beneficjentami tych nowych rozwiązań były zwłaszcza małe firmy. Zdarza się bowiem tak, że w firmie pracują 2-3 osoby, nagle jedna z nich idzie na chorobowe i to może doprowadzić nawet do bankructwa taką firmę – wypowiedź Donalda Tuska

Wprowadzenie nowych rozwiązań nie koniecznie będzie korzystne dla samych chorujących. Związane jest to z wypłatą wynagrodzenia chorobowego w ratach.

ZOBACZ TAKŻE: Profil Zaufany traci ważność?! Ważny komunikat Ministerstwa Cyfryzacji!

Wypłata wynagrodzenia w ratach

Nowe przepisy, które miałyby kształtować zmiany dotyczące zwolnienia chorobowego mają także określać sposób w jaki pracownik przebywający na L4 miałby otrzymywać wynagrodzenie chorobowe.

Składałoby się ono z dwóch części:

  • pensji wypłacanej przez pracodawcę za faktycznie przepracowane dni

  • zasiłku chorobowego wypłacanego przez ZUS za okres przebywania na L4

Taka sytuacja może spowodować, że osoba chora otrzyma wynagrodzenie na raty. Wynika to z tego, że ZUS ma 30 dni na wypłatę zasiłku od dnia otrzymania pełnej dokumentacji z tym związanej.

Bliżej wyjaśnia to „Dziennik Gazeta Prawna”:

Czyli jeśli np. pracownik zachoruje 25 lutego, to ZUS ma czas na wypłatę zasiłku chorobowego do 25 marca. Termin wypłaty wynagrodzenia przez pracodawcę oraz termin wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS mogą więc być zupełnie różne. Tym samy pracownik otrzyma pełne wynagrodzenie na raty – wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna"

Kiedy zostaną wprowadzone zmiany?

Proponowane zmiany w L4 nie zostały jeszcze wprowadzone, a bliższy termin na dokonanie takiego przełomu nie jest podany.

Zdjęcie Rząd szykuje duże zmiany w L4! To może być prawdziwa rewolucja! #1

Według wstępnych planów rządu, istnieje możliwość wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących wypłaty zasiłków chorobowych przez ZUS już od pierwszego dnia nieobecności pracownika z powodu choroby od 2025 roku.

Obecnie przysługuje pracownikom 182 dni zwolnienia lekarskiego w ciągu roku z powodu różnych dolegliwości.

Warto zauważyć, że według dostępnych danych z 2022 roku, pracodawcy wydali łącznie 11 miliardów złotych na wypłatę zasiłków chorobowych dla pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim. Planowane zmiany mogą mieć istotny wpływ zarówno na pracowników, jak i pracodawców, zmieniając obecną dynamikę związana z absencją chorobową.

Udostępnij: