Mieszkasz w bloku? Te podwyżki cię dobiją!

Utrzymanie mieszkania w dzisiejszych czasach to nie lada wyczyn. Stale rosnące ceny mediów i czynszu, spędzają sen z powiek każdemu! Niestety musimy się przygotować na kolejne podwyżki… Jakie opłaty zdrożeją? Kiedy możemy spodziewać się zmian?

Jest drogo- będzie jeszcze drożej…

Wyniki badania przeprowadzonego przez CBOS na temat "Sytuacji mieszkaniowej Polaków" wykazały, że 41% populacji mieszka w blokach mieszkalnych, czyli budynkach wielorodzinnych. Dla osób należących do tej grupy mamy niekorzystne wieści - obecnie koszty mieszkaniowe są wysokie, a będzie jeszcze gorzej…

ZOBACZ TAKŻE: Wiemy, co dzieje się z księżną Kate! Przyjaciel rodziny zabrał głos w tej sprawie!

Te podwyżki dobiją mieszkańców bloków…

Osoby mieszkające w blokach powinny być przygotowane na nadchodzące podwyżki. W ciągu następnych miesięcy możemy spodziewać się wzrostu wielu opłat w spółdzielniach mieszkaniowych. Zwiększenie płacy minimalnej, wygaśnięcie rządowych ulg na ceny energii oraz stale rosnące koszty remontów - te czynniki razem mogą prowadzić do znacznego wzrostu opłat.

Zdjęcie Mieszkasz w bloku? Te podwyżki cię dobiją! #1

Co i o ile zdrożeje?

Wśród składników rachunku za mieszkanie w spółdzielni znajdują się takie, które mają potencjał do wzrostu - np. ogrzewanie, energia elektryczna, dostarczanie wody oraz utrzymanie czystości w częściach wspólnych.

Podwyżka cen prądu może być szczególnie dotkliwa, gdy rządowe ulgi na energię zostaną wygaszone. Taka sytuacja nastąpi już 1 lipca 2024 roku, wówczas kończy się rządowe wsparcie - zamrożenie cen energii. Choć rząd przewiduje nową formę pomocy, będzie ona skierowana tylko do osób "dotkniętych ubóstwem energetycznym, o gorszym statusie finansowym". Według Kuriera Porannego, bez rządowego wsparcia w ramach tarczy antyinflacyjnej, rachunki za prąd mogą wzrosnąć średnio nawet o 100 zł miesięcznie.

Do tego należy doliczyć podwyżki cen gazu i ogrzewania. Dodatkowo, w niektórych branżach brakuje specjalistów, co prowadzi do wzrostu kosztów remontów i konserwacji technicznej, a co za tym idzie, rachunków za czynsz…

Kiedy możemy spodziewać się zmian?

Musimy spodziewać się, że będzie drożej. Jednakże mamy pewien okres na przygotowanie się do tych zmian. Najbardziej prawdopodobny termin to połowa 2024 roku.

Spółdzielnie mieszkaniowe są zobowiązane powiadomić właścicieli o zmianie wysokości opłat co najmniej na 3 miesiące naprzód(...), a zmiana wysokości opłat wymaga uzasadnienia na piśmie - czytamy w Dzienniku Ustaw, w art. 4 dotyczącym Spółdzielni mieszkaniowych.

Udostępnij: