Jak działają banki w Wielkanoc? Do kiedy zrobić przelewy, aby dotarły na czas?!

Święta Wielkanocne już coraz bliżej. Wraz z nimi czekają nas zmiany w godzinach otwarcia sklepów, a także działania banków i innych instytucji. Czy banki działają w święta? Do kiedy trzeba zrobić ważne przelewy?

Przy okazji świąt oraz dni wolnych warto sprawdzić sobie takie informacje, jak godziny działania instytucji, sklepów cz też banków. Większość z nich działa w niestandardowych godzinach lub są nieczynne. W tych dniach zmianom podlegają także systemy rozliczeniowe Elixir i Euro Elixir. Stąd ważne, aby opłaty i przelewy zaplanować sobie wcześniej, tak żeby nie spotkać się z tym , że nie dotrą one na czas.

Kiedy zrobić przelew, aby dotarł na czas?

Zgodnie z procedurą, rozliczenia w systemie Elixir są przeprowadzane podczas jednej z trzech sesji, odbywających się w dni robocze, w następujących godzinach:

  • 9:30

  • 13:30

  • 16:00

ZOBACZ TAKŻE: Rząd planuje zmiany w dziedziczeniu! Czy będzie trudniej o spadek?

Niemniej jednak, odstępstwem od tego standardu są dni ustawowo wolne od pracy. Przykładem takiego dnia jest Poniedziałek Wielkanocny, przypadający 1 kwietnia. Według wyjaśnień Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR), w najbliższy piątek, 29 marca, system Elixir będzie działać jak w każdy inny dzień roboczy.

Jak przekazuje KIR trzeba przy dokonywaniu ważnych opłat należy pamiętać o takiej zasadzie:

Trzeba jednak pamiętać, że przelewy, które zlecimy po godzinie 16.00 tego dnia, zostaną rozliczone w trakcie porannej sesji kolejnego dnia roboczego, czyli we wtorek, 2 kwietnia – poinformowano

Zmiana w przelewach nastąpi tylko w systemie rozliczeniowym dotyczącym waluty unijnej, w związku z tym 29 marca i 1 kwietnia będzie przerwa. Jest to spowodowane tym, że w wielu krajach europejskich Wielki Piątek to tzw. bank holiday, czyli dzień wolny od pracy.

Zdjęcie Jak działają banki w Wielkanoc? Do kiedy zrobić przelewy, aby dotarły na czas?! #1

Czym jest przelew natychmiastowy?

Przelew natychmiastowy to usługa płatnicza, która umożliwia błyskawiczne przesłanie środków finansowych z jednego konta bankowego na inne w czasie rzeczywistym, zazwyczaj w ciągu kilku sekund lub minut. Jest to szybka i wygodna metoda płatności, która pozwala uniknąć opóźnień w przekazywaniu środków między rachunkami bankowymi.

System Expres Elixir jest dostępny w trybie ciągłym 24/7/365, także w weekendy i święta. Umożliwia to przesyłanie środków w polskiej walucie pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach.

Udostępnij: