Nie przegap tego terminu! Możesz stracić 800 plus!

Wkrótce mija ważny termin wypłaty świadczenia, który należy się rodzicom. Jest ono wypłacane co miesiąc, jednakże, aby otrzymać wypłatę należy dotrzymać ważnego terminu. O jakim świadczeniu mowa?

Końcem kwietnia mija termin składania wniosków o świadczenie 800 plus. Nie dotrzymanie tego terminu, wiąże się z brakiem wypłaconych środków.

Podwyżka świadczenia dla rodziców

Świadczenie wychowawcze przez długi czas utrzymywało się na poziomie 500 złotych. Jednakże od stycznia tego roku kwota ta została zwiększona, a teraz każdego miesiąca rodzice otrzymują 800 złotych na każde dziecko poniżej 18 roku życia. Co istotne, świadczenie to przysługuje wszystkim rodzicom, bez względu na ich dochody. ZUS wypłaca pieniądze bez żadnych limitów dochodowych.

Zbliża się koniec obecnego okresu świadczeniowego, co oznacza, że niebawem konieczne będzie złożenie nowego wniosku.

ZOBACZ TAKŻE: Wichury w Tatrach! Wypadki smiertelne. Strażacy apelują

Nowy wniosek 800 plus

Nowy okres świadczeniowy rozpocznie się 1 czerwca bieżącego roku i potrwa do 31 maja 2025 roku.

Aby zachować ciągłość wypłat, konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku. Warto zaznaczyć, że dokumenty należy składać wyłącznie drogą elektroniczną.

Można to zrobić za pośrednictwem różnych platform, takich jak portal PUE ZUS, aplikacja mobilna mZUS, portal Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Emp@tia, czy też przez bankowość elektroniczną.

Co się stanie jeśli nie dotrzymamy terminu?

Rodzice maja obowiązek złożyć wniosek do 30 kwietnia, jeśli chcą kontynuować otrzymywanie świadczenia bez żadnych przerw i w tych samych terminach, co obecnie. Jeśli wniosek nie zostanie przez nich złozony, w tym wyznaczonym terminie, wypłaty w wysokości 800 złotych zostaną wstrzymane.

Jeśli wniosek zostanie złożony w maju, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci pieniądze dopiero w lipcu, z wyrównaniem za czerwiec.

Zdjęcie Nie przegap tego terminu! Możesz stracić 800 plus! #1

Natomiast w przypadku złożenia dokumentów po 30 czerwca, rodzice nie otrzymają świadczenia za czerwiec, co oznacza utratę 800 złotych.

Czy to świadczenie jest dostępne dla wszystkich?

ZUS informuje, że świadczenie 800 plus jest dostępne także dla obcokrajowców mieszkających w Polsce.

Obywatele UE i EFTA, jak również cudzoziemcy posiadający legalny pobyt i dostęp do polskiego rynku pracy, mogą być beneficjentami tego świadczenia. Dodatkowo, 800 plus jest również dostępne dla obywateli Ukrainy. Osoby te, które przybyły do Polski po 23 lutego 2022 roku z powodu działań wojennych i uzyskały legalny pobyt, również mają możliwość składania wniosków o o tego rodzaju wsparcie finansowe.

Udostępnij: