Dofinansowanie na psa i kota! Właściciele dostaną więcej niż 500 plus?!

Program 500 plus, znany ze wsparcia dla rodzin dotyczy także naszych czworonożnych zwierzaków. Jednak, aby móc skorzystać z tego świadczenia, trzeba spełniać określone warunki. Wytyczne odnoszą się również do zwierząt domowych, takich jak psy czy koty. O jakich warunkach mowa? Czy dofinansowanie na psa i kota może być wyższe?

500 plus na psa i kota

Program "500 plus" dla zwierząt, czyli dofinansowanie na sterylizację i czipowanie psów oraz kotów, to korzyść, z której mogą skorzystać właściciele czworonogów.

Warto jednak pamiętać, że nie wszędzie jest on dostępny. Aktualnie tylko wybrane miasta i gminy oferują te świadczenia, dlatego przed liczeniem na wsparcie, warto sprawdzić, czy nasze miejsce zamieszkania kwalifikuje się do programu. Najlepiej skontaktować się bezpośrednio z urzędem lub jednostką ochrony środowiska.

ZOBACZ TAKŻE: Nowy podatek od samochodów?! Rząd szykuje ważne zmiany!

Aby ubiegać się o to wsparcie, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Właściciel musi być rezydentem danego miasta lub gminy, choć czasami umowa najmu lub status studenta w lokalnej uczelni również mogą być wystarczającymi dowodami. Co więcej, nawet zwierzęta muszą spełnić pewne kryteria, takie jak wiek (co najmniej 6 miesięcy) i zdolność do znieczulenia ogólnego.

Kto może otrzymać więcej niż 500 plus?

Chociaż popularnie nazywane "500 plus", dofinansowanie na czipowanie i sterylizację zwierząt wcale nie musi wynosić dokładnie 500 zł. W praktyce właściciele otrzymują wsparcie na pokrycie 100% kosztów tych zabiegów. Dokładna kwota zależy od wielu czynników, takich jak cennik gabinetu weterynaryjnego czy rodzaj czipa.

Warto też zauważyć, że płeć zwierzaka ma wpływ na koszty. Sterylizacja psa czy kota to wydatek od 100 do ponad 200 zł, podczas gdy dla suczki czy kotki ceny mogą sięgać od 200 do nawet 450 zł.

Zdjęcie Dofinansowanie na psa i kota! Właściciele dostaną więcej niż 500 plus?! #1

Czipowanie to dodatkowy wydatek, w przedziale od 50 zł do 200 zł. Ostateczna kwota, jaką musimy zapłacić, może wynosić 150 zł za oba zabiegi albo nawet sięgać 650 zł, zależnie od potrzeb naszego pupila.

Jak często można korzystać ze wsparcia?

Mimo że nazwa "500 plus" została zaczerpnięta z programu świadczeń dla dzieci, właściciele psów i kotów nie otrzymują takiego wsparcia równie często ani w formie gotówki. Prawdopodobnie pieniądze trafiają bezpośrednio do placówki weterynaryjnej wykonującej zabieg.

Ograniczenie dotyczące częstotliwości dofinansowania wynosi dwa zabiegi sterylizacji i dwa czipowania rocznie.

Jednak, co roku ta liczba resetuje się, co oznacza, że jeśli w kolejnym roku odwiedzimy weterynarza z kolejnym zwierzakiem, możemy ponownie skorzystać z dofinansowania.

Udostępnij: