Dodatkowe świadczenia do emerytury?! Wystarczy złożyć ten dokument!

Osoby pobierające emerytury z ZUS mogą mieć szansę na otrzymanie dodatkowych świadczeń finansowych w postaci różnych dodatków i ekwiwalentów. Te dodatkowe pieniądze mogą okazać się niezwykle pomocne, zwłaszcza dla tych, których emerytury są niskie lub nie wystarczające do pokrycia wszystkich potrzeb. W jaki sposób uzyskać dodatkowe środki?

Wniosek o dodatki może być składany na podstawie jednego dokumentu, co sprawia, że procedura jest stosunkowo prosta i łatwa do wykonania. Dla wielu osób ta dodatkowa pomoc finansowa może stanowić istotną poprawę jakości ich życia na emeryturze. Ekwiwalent pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla to jeden z bonusów, na które mogą liczyć niektórzy emeryci.

Dodatkowe pieniądze do emerytury

Ekwiwalent pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla jest przyznawany osobom, które przeszły na emeryturę lub rentę przed 1 stycznia 2007 roku i wtedy były uprawnione do otrzymywania bezpłatnego węgla z kopalń, które zostały całkowicie zlikwidowane.

Ten dodatek dotyczy głównie osób związanych z branżą górniczą, którzy w przeszłości korzystali z bezpłatnego węgla. Dodatkowo, do grupy uprawnionych zaliczają się również wdowy, wdowcy oraz sieroty, które miały ustalone prawo do renty rodzinnej.

ZOBACZ TAKŻE: Unijna cyfrowa rewolucja! Obowiązkowa instalacja nowej aplikacji dla wszystkich!

Ekwiwalent pieniężny stanowi pewnego rodzaju rekompensatę za utracone korzyści związane z dostępem do węgla, który był ważnym źródłem ogrzewania dla wielu rodzin.

Dla osób starszych, które uzyskały emeryturę lub rentę przed 2007 rokiem, może to być istotne wsparcie finansowe, które pozwala zrekompensować utratę bezpłatnego węgla. Otrzymywanie tego dodatku jest możliwe na podstawie odpowiednich dokumentów potwierdzających prawo do bezpłatnego węgla w przeszłości.

W jaki sposób otrzymać ekwiwalent?

Aby otrzymać ekwiwalent pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w ZUS.

Proces przyznawania tego dodatku przebiega w podobny sposób dla osób, które były związane z przedsiębiorstwami robót górniczych.

Dodatkowo, emeryci związani z branżą kolejową mogą ubiegać się o ekwiwalent pieniężny, znany jako deputat węglowy.

Zdjęcie Dodatkowe świadczenia do emerytury?! Wystarczy złożyć ten dokument! #1

Ten dodatek przysługuje również członkom rodziny byłego pracownika kolejowego, którzy pobierają rentę rodzinną. Wniosek o przyznanie ekwiwalentu należy również złożyć odpowiednim organom.

Jaka jest wysokość ekwiwalentu?

Aby obliczyć ekwiwalent pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla, należy pomnożyć ilość przyznanego węgla (maksymalnie 3 tony) przez średnią cenę zbytu węgla ustalaną przez Ministra Energii i ogłaszaną co roku do 20 stycznia w „Monitorze Polskim”.

Należy pamiętać, że gdy więcej niż jedna osoba jest uprawniona do renty rodzinnej, wszystkim osobom przysługuje wspólny ekwiwalent pieniężny. Kwotę tę dzieli się równo między wszystkie osoby uprawnione do ekwiwalentu.

Udostępnij: